۲۰۰ روز بلاتکلیفی نیلوفر حامدی در بازداشت

نیلوفر حامدی، پوستر: ساعد

۲۰۰ روز از بازداشت نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق می‌گذرد. حامدی در بند هشت زندان قرچک ورامین زندانی‌ست، تاریخ رسیدگی به پرونده او را اعلام نکرده‌اند و وکیل هم پرونده را ندیده است.

محمدحسین آجورلو، همسر نیلوفر حامدی، در دویستمین روز بازداشت همسرش نوشت که علی‌رغم ۸۷ روز بازداشت در زندان اوین و ۱۱۳ روز در زندان قرچک، «مدت‌هاست پرونده به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی رفته اما تاریخ رسیدگی به پرونده مشخص نیست، وثیقه برای آزادی موقت تعیین نمی‌شود و وکیل هم هنوز نتوانسته پرونده را بخواند.»

 آجورلو در ادامه نوشته است:

«در حال حاضر در بند هشت زندان قرچک فقط هفت زندانی حضور دارند و نیلوفر حامدی و هم‌بندی‌هایش حتی نمی‌دانند که قرار است در همین زندان بمانند یا به اوین منتقل شوند. دویست روز بلاتکلیفی.»

نخستین بار این نیلوفر حامدی بود که خبر درگذشت مهسا امینی و مقابله نیروهای امنیتی با معترضان در مقابل بیمارستان کسری را منتشر کرد. مأموران امنیتی شامگاه چهارشنبه ۳۰ شهریور او را بازداشت کردند. از آن زمان تاکنون اتهامات حامدی اعلام نشده و منابع رسمی هم درباره بازداشت او، محل نگهداری و اتهامات او سکوت کرده‌اند.

حامدی بعد از قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی از بیمارستان کسری گزارش داده بود:

«مادربزرگش با نوای کُردی می‌خوند و پدرش که تاره از هشتگرد اومده بود، می‌گفت به دادِ دخترم برسین. خاک بر سرِ من. خاک بر سرِ ما. هیچ‌کاری از دستمون برنیومد. اما رختِ سیاه دیگه پرچمِ ماست.»

انجمن روزنامه‌نگاران مدافع آزادی بیان در کانادا، جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات را به نیلوفر حامدی و الهه محمدی اهدا کرد. این دو روزنامه‌نگار از پنج ماه پیش تاکنون است به دلیل بازنمایی و افشای قتل حکومتی ژینا (مهسا امینی) زندانی شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

مارگارت اتوود جایزه انجمن روزنامه‌نگاران مدافع آزادی بیان را به طور غیابی به نیلوفر حامدی و الهه محمدی اهدا کرد

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی