سینماگران، روزنامه‌نگاران و فعال مدنی «فاجعه‌ مسمومیت عمدی و زنجیره‌وار» دختران دانش‌آموز را محکوم کردند

مسمومیت عمدی و زنجیره‌وار» دختران دانش‌آموز – انتقام از جامعه مدنی

شمار زیادی از سینماگران، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی در بیانیه‌ای «فاجعه‌ مسمومیت عمدی و زنجیره‌وار» دانش‌آموزان دختر در مدارس ایران را محکوم کردند. امضاکنندگان این بیانیه نوشتند که هدف از این حملات تروریستی «جز ایجاد رعب و وحشت و بالا بردن هزینه برای بدیهی‌ترین حقوق دختران جامعه» چیز دیگری نیست. آن‌ها با اشاره به فاجعه اسیدپاشی‌های اصفهان در سال ۱۳۹۳ یادآوری کردند نهادهای امنیتی و اطلاعاتی حاکمیت هم در آن زمان مانند امروز سکوت پیشه کرده اند. نویسندگان این بیانیه نوشتند: «ما ضمن محکوم کردن این فاجعه‌ انسانی، خواستار دستگیری و مجازات عاملان و آمران حمله به مدارس دخترانه‌ کشور هستیم و یقین داریم ابعاد و زوایای این حملات وحشیانه‌ طالبانی بر شما پوشیده نیست؛ همچنان که در فاجعه‌ اسیدپاشی نبود.» آن‌ها تأکید کردند که جنبش برابری‌خواهی و آزادی‌خواهیِ «زن‌ زندگی آزادی» با «هیچ حمله و تهدیدی متوقف نمی‌شود و به الگویی برای زنان منطقه به ویژه خواهران افغانستانی‌مان تبدیل خواهد شد.»

بیانیه‌ی جمعی از فیلمسازان سینمای مستند، سینماگران، فعالان مدنی و اهالی فرهنگ و هنر برای مقابله با مسمومیت عمدی و زنجیره‌ای دانش‌آموزان دختر در مدارس کشور

در این پنج‌ماه که از خیزش #زن‌زندگیآزادی می‌گذرد؛‌ بسیاری از کنشگران حقوق زنان، فعالان مدنی و مردم آزاداندیش و معترض را دستگیر و مجازات کرده‌اید. پاسخِ مردمِ دادخواه و معترض چیزی جز گلوله، اعدام و زندان نبوده‌. این‌روزها و از پس جنایت‌های خُرد و کلان؛ حمله‌های عمدی و زنجیره‌ای به مدارس دخترانه‌ی کشور، امنیت زنان و دختران جامعه را بیش از پیش تهدید می‌کند. ولی شما، در جایگاه حکومت سکوت کرده‌اید.

جامعه‌ هنوز فاجعه‌ی اسیدپاشی‌های اصفهان در سال ۱۳۹۳ را به یاد دارد. چهره‌ی سوخته‌ی زنان و دخترانی که تنها جرمشان زن بودن؛‌ بود. شما پیش از این هم در مقابل زن‌ستیزی و مجرمانِ خودسر سکوت کرده‌اید!

ما فیلمسازان سینمای مستند، سینماگران، فعالان مدنی و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، خواستار دستگیری و مجازات عاملان و آمران حمله به مدارس دخترانه‌ی کشور هستیم. یقین داریم که ابعاد و زوایای این حملات وحشیانه‌ی طالبانی بر شما پوشیده نیست؛ همچنان که در فاجعه‌ی اسیدپاشی نبود.

جنبش برابری‌خواهی و آزادی‌خواهیِ #زن‌زندگیآزادی با هیچ حمله و تهدیدی متوقف نمی‌شود و به الگویی برای زنان منطقه به ویژه خواهران افغانستانی‌مان تبدیل خواهد شد.

امروز برادران، همسران، پدران و پسران ایرانی به خوبی می‌دانند که جامعه‌ی امن، آزاد و شاد در گرو امنیت، آزادی و شادی زنان است. دیگر کسی به افکار طالبانی مجال نمی‌دهد. از اهمال‌کاری دست بردارید و به رسم انسانیت و برای اجرای عدالت به حملات وحشیانه‌ی این کوته‌فکران خاتمه دهید.

فیلمسازان سینمای مستند، سینماگران، فعالان مدنی و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی