مقاومت مدنی علیه تبعیض: نامه ۹۰۰ عضو کتابخانه ملی در اعتراض به تعلیق عضویت زنان به دلیل حجاب

کتابخانه ملی ایران

به گزارش رادیو زمانه عده پرشماری از اعضای کتابخانه ملی خطاب به ریاست این سازمان نامه‌ای در اعتراض به تعلیق اعضا به دلیل عدم رعایت حجاب تحمیلی تنظیم کرده‌اند که در مدت فقط سه روز به امضای ۹۰۰ نفر از اعضا رسیده است.

در متن این نامه آمده است: «کتابخانه‌ ملی، همان‌طور که از نامش پیداست_ نهادی عمومی است و دولت موظف به ارائه‌ی خدمات عمومی به همه‌ی شهروندان است». در ادامه، امضاکنندگان نامه محروم کردن افراد از خدمات عمومی و دولتی را «نقض آشکار حقوق شهروندی» دانسته‌اند.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بعد از مراسم ۲۲ بهمن پیامک‌هایی را به تعدادی از اعضای زن ارسال کرد و با استناد به «بند ۷ ماده ۱۰ شیوه‌نامه عضویت»، اعلام کرد «رعایت کامل پوشش اسلامی و حفظ شئونات دینی، فرهنگی و اجتماعی» در محیط کتابخانه «الزامی» است. سپس در هفته‌های اخیر خبرهایی مبنی بر تعلیق عضویت تعدادی از زنان عضو کتابخانه ملی منتشر شد. این افراد از طریق پیامک باخبر شده بودند که عضویت آنها تعلیق شده است. خبرگزاری امنیتی فارس تعلیق دوازده نفر از اعضای کتابخانه ملی را تأیید کرده است، اما اعضای معترض کتابخانه ملی می‌گویند شمار تعلیق شدگان بسیار بیشتر است. علاوه بر این از برخی از اعضای تعلیق شده برای اجازه ورود به کتابخانه ملی تعهد کتبی گرفته شده است.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی