مارگارت اتوود جایزه انجمن روزنامه‌نگاران مدافع آزادی بیان را به طور غیابی به نیلوفر حامدی و الهه محمدی اهدا کرد

نیلوفر حامدی و الهه محمدی، از شناخته‌شده‌ترین روزنامه‌نگاران بازداشتی در قیام

انجمن روزنامه‌نگاران مدافع آزادی بیان در کانادا، جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات را به نیلوفر حامدی و الهه محمدی اهدا کرد. این دو روزنامه‌نگار از پنج ماه پیش تاکنون است به دلیل بازنمایی و افشای قتل حکومتی ژینا (مهسا امینی) زندانی شده‌اند.

مارگارت اتوود،‌ نویسنده و شاعر کانادایی شامگاه چهارشنبه ۱۵ فوریه/۲۶ بهمن در مراسم انجمن روزنامه‌نگاران مدافع آزادی بیان در تورنتو برگزار شد جایزه این دو روزنامه‌نگار را به صورت غیابی به آن‌ها اهدا کرد. شهرام رفیع‌زاده، روزنامه‌نگار ایرانی به شکل نمادین، جایزه این دو روزنامه‌‌نگار را دریافت کرد.

این جایزه که چهار دهه سابقه در دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران و مطبوعات آزاد در داخل و خارج از کانادا دارد به پاس بیان قدردانی به روزنامه‌نگارانی اهدا می‌شود که با به خطر انداختن جان خود، سعی می‌کنند از آزادی رسانه‌ها و مطبوعات دفاع کنند.

در هفته‌های گذشته که خبر اهدای این جایزه به روزنامه‌نگاران ایرانی منتشر شده بود، نیلوفر حامدی در پیامی تلفنی از زندان به همسرش گفته بود:

«جایزه روزنامه‌نگاری را روزی گرفتم که صدای رومینا اشرفی را به جامعه و مردم رساندم.»

علی خطیب‌زاده، نیلوفر حامدی، ایمان به‌‌پسند، الهه محمدی، اشکان شمی‌پور، شهریار قنبری، فرخنده آشوری، فرزانه یحیی‌آبادی، ملیحه درکی، مارال دارآفرین، اسماعیل خضری، امیر عباسی و ملیکا هاشمی از روزنامه‌نگارانی هستند که همچنان در زندان‌اند. با آغاز قیام ژینا بیش از ۵۰ روزنامه‌نگار بازداشت شدند که تعدادی از آن‌ها با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی