پناهی بعد از دو روز اعتصاب غذا با سپردن وثیقه آزاد شد

جعفر پناهی، فیلمساز زندانی

روابط عمومی کانون کارگردانان سینمای ایران اعلام کرد که جعفر پناهی، فیلم‌ساز نام‌‌آشنا سینمای ایران بعدازظهر جمعه ۱۴ بهمن، با قید وثیقه از زندان آزاد شد.

شماری از سینماگران از جمله محمد رسول‌اف، مجتبی میرتهماسب، محسن امیریوسفی، مهدی کوهیان (نماینده خانه سینما)، مجید برزگر و فاطمه معتمدآریا روز جمعه برای پیگیری آزادی پناهی مقابل زندان اوین جمع شده بودند. طاهره سعیدی، همسر این سینماگر نیز حضور داشت.

جعفر پناهی از جمله ۳۰۰ سینماگر و فعال فرهنگی ایران است که با انتشار بیانیه‌ای بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد، سینماگران امضاکننده بیانیه اعتراضی «تفنگت را زمین بگذار» را محکوم کردند. پناهی اوایل تابستان همراه با گروهی از سینماگران برای پیگیری بازداشت این دو سینماگر به دادسرای زندان اوین مراجعه کرده بود که هنگام خروج از دادسرا با استناد به محکومیت او در سال ۸۹ بازداشت شد.

صالح نیکبخت، وکیل جعفر پناهی، خبر داده بود که با وجود نقض حکم شش سال حبس موکل‌‌اش در دیوان عالی کشور، پرونده پناهی با سه ماه تاخیر به دادگاه دیگری برای تجدیدنظر ارسال شده است. اما اکنون پناهی می‌گوید او را از حق آزادی موقت محروم کرده‌اند.

چهارشنبه گذشته پناهی در اطلاعیه‌ای که در صفحه اینستاگرام همسرش منتشر شده، اعلام کرده بود در اعتراض به «رفتارهای فراقانونی و غیرانسانی دستگاه قضایی و امنیتی و گروگان‌گیری محرز» از بامداد ۱۲ بهمن‌ دست به اعتصاب غذای خشک زده و تا زمان آزادی از خوردن و آشامیدن امتناع می‌کند.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی