حمایت اتحادیه بازیگران آمریکا از ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی

در حالیکه ۵ روز از بازداشت ترانه علیدوستی، بازیگر سرشناس ایرانی می‌گذرد،‌ حمایت‌های بین‌المللی و داخلی و درخواست آزادی او و همه ایرانیانی که برای آزادی مبارزه می‌کنند ادامه دارد.

اتحادیه بازیگران سینما، تلویزیون و رادیوی آمریکا (SAG-AFTRA) هم در بیانیه‌ای دستگیری ترانه علیدوستی را محکوم کرد.در بیانیه این اتحادیه با اشاره به دستگیری ترانه علیدوستی و دستگیری بازیگران دیگری چون هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی آمده:

«ما به شجاعت علیدوستی، قاضیانی و ریاحی و بی‌شمار فعالانی که همه چیز خود را برای به دست آوردن زندگی بدون ظلم به خطر می‌اندازند درود می‌فرستیم. آن‌ها به ما نشان دادند که حتی در بی‌رحمانه‌ترین سرکوب‌ها، روح انسانیت خواهد درخشید.»

اتحادیه بازیگران سینما،‌ تلویزیون و رادیوی آمریکا بیش از ۱۱۵ هزار عضو فعال دارد.

در حالی که بازداشت ترانه علیدوستی، بازیگر سرشناس سینمای ایران، همچنان در رسانه‌های جهان بازتاب دارد، گزارش‌ها حاکی از انتقال او به سلول انفرادی و همچنین فشار بر هنرمندان برای جلوگیری از تجمع آنان مقابل زندان اوین است.

جمعی از هنرمندان، بستگان و دوستان ترانه علیدوستی روز چهارشنبه برای چهارمین روز پیاپی برای پیگیری وضعیت ترانه علیدوستی و درخواست برای آزادی او مقابل زندان اوین در شمال تهران تجمع کردند.

بابک کریمی، رضا درمیشیان، رضا اخلاقی‌راد، سپیده ابطحی، مینا اکبری، مهسا ابراهیم‌زادگان، ثمین مهاجرانی و نادره حکیم الهی (مادر ترانه) از جمله حاضران در این تجمع بودند.

اما همزمان سمیه میرشمسی، دستیار کارگردان، در توئیتر نوشت:

«از دیشب تماس‌های تهدیدآمیز با هنرمندان تجمع‌کننده شروع شده است و امروز هم نیروهای امنیتی به تجمع‌کنندگان هشدار دادند که با خشونت بازداشت خواهند شد.»

به نوشته میرشمسی، ترانه تلفنی به پدرش اطلاع داده که  در بند ۲۰۹ زندان اوین «همچنان در سلول انفرادی» است.

به گفته میرشمسی، ترانه علیدوستی به بیماری‌هایی از جمله «ترس از فضای بسته» مبتلا است و تداوم بازداشت او در سلول انفرادی «یک شکنجه سفید است».

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی