بازداشت هنرمندان همچنان ادامه دارد، بررسی فشارهای امنیتی در شورای عالی هنرمندان

خانه هنرمندان ایران

وب سایت حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرد نیروهای امنیتی فرشاد رستمی، خواننده قصرشیرینی و سرپرست گروه موسیقی «آرشاویر» را به همراه «چند نفر دیگر» بازداشت کرده‌اند.

هه‌نگاو نوشت با گذشت هشت روز از بازداشت این هنرمند و همراهان او، از وضعیت سلامت و مکان نگه‌داری آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

پیش از این خانه موسیقی اعلام کرده بود نیروهای امنیتی از آغاز اعتراضات گسترده در شهریور سال جاری تاکنون دست‌کم ۲۳ خواننده، آهنگساز و نوازنده و هنرمند حوزه موسیقی را بازداشت کرده‌اند.

بررسی فشارهای امنیتی در شورای عالی هنرمندان

شورای عالی خانه هنرمندان ایران در آخرین جلسه خود به بررسی گزارش‌هایی درباره  استمرار فشارهای امنیتی و رفتارهای خشونت‌آمیز با هنرمندان و دانشجویان هنر در رشته‌‌های مختلف سینما، تئاتر، موسیقی، ادبیات، هنرهای تجسمی (عکاسی، گرافیک، مجسمه‌سازی، نقاشی، تصویرگری و…)، به اَشکالی همچون بازداشت، احضار، توقیف گذرنامه، فشارهای حرفه‌ای و نیز محدودیت‌های ادامه تحصیل پرداخت.

به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، اعضای شورای عالی خانه هنرمندان ایران در این جلسه یادآوری کردند که التزام اجتماعی و پرسشگری از وظایف ذاتی هنرمندان است. اعضا همچنین بر ضرورت پرهیز از خشونت با اقوام، کودکان، زنان و نیز اهمیت مبرم حفظ حقوق پایه در قلمروهای آزادی اندیشه، آزادی بیان، آزادی گردش اطلاعات، حق اعتراض مسالمت‌آمیز و…، به عنوان بنیادین‌ترین حقوق اجتماعی برای آحاد شهروندان، از جمله هنرمندان تأکید کردند.

شورا همچنین ضمن تایید و حمایت از بیانیه‌های خانه‌های سینما، تئاتر و موسیقی، کمیته‌ای را برای پیگیری سرکوب هنرمندان معترض تشکیل داد.

پیش از این ماموران امنیتی شامگاه سه‌شنبه ۸ آذر سهیلا گلستانی، بازیگر سرشناس فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی ایران و همچنین حمید پورآذرِی، کارگردان نام‌آشنا تئاتر ایران را بازداشت کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی