انجمن قلم آمریکا: جمهوری اسلامی ایران جان نویسندگان را در معرض خطر جدی قرار داده

انجمن قلم آمریکا: جمهوری اسلامی ایران جان نویسندگان را در معرض خطر جدی قرار داده

انجمن قلم آمریکا در بیانیه‌‌‌ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران با نقض گستاخانه حقوق بشر از جمله آزار و شکنجه سیستماتیک در حبس، همراه با صدور احکام سریع و خشن، جان نویسندگان را در معرض خطر جدی قرار داده است.

 کارین دویچ کارلکار مدیر انجمن قلم آمریکا در برنامه‌های آزادی بیان در خطر گفت:

«ما عمیقاً نگران سلامت و امنیت این افراد و ده‌ها نویسنده دیگر هستیم که در زندان‌های ایران نگهداری می‌شوند و با تهدیدهای آشکار یا بی‌توجهی نسبت به ارائه خدمات پزشکی به آنان مواجه هستند. ما از درخواست اخیر کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل برای ایجاد یک مکانیسم مستقل برای تحقیق و گزارش درباره وضعیت زندانیان سیاسی و توقف این سوء‌استفاده‌ها حمایت می‌کنیم.»

کانون نویسندگان ایران پیش از این اعلام کرده بود که با آغاز جنبش زن، زندگی، آزادی دست کم ۹ شاعر و ۱۳ نویسنده ایرانی در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران در بازداشت‌‌اند. شمار نویسندگان، شاعران و هنرمندان ایرانی اما بسیار بیش از این عددهاست. انجمن قلم آمریکا به حسین رونقی، وبلاگ‌نویس و توماج صالحی و همچنین سامان یاسین، دو هنرمند موسیقی رپ اعتراضی اشاره کرده که در زندان به سر می‌برند. حسین رونقی از ۵۰ روز گذشته دست به اعتصاب غذا زده، توماج صالحی شکنجه شده و آزار دیده و سامان یاسین، به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده است.

انجمن قلم آمریکا یادآوری می‌کند که عماد قویدل، خواننده رپ پس از آزادی از زندان، در اینستاگرام نوشت که چندین بار در زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت. سعید هلیچی، گلرخ ابراهیمی ایرایی و بهروز یاسمی از دیگر نویسندگان و هنرمندانی‌اند که اخیرا دستگیر شده‌اند و در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برند و مورد آزار و اذیت قرار دارند.

رادیو زمانه در بخش نخست گزارشی، فهرستی از نویسندگان و شاعران بازداشتی همراه با معرفی آثار آنان منتشر کرده است. این فهرست به تدریج کامل می‌شود.

بیشتر بخوانید (گزارش رادیو زمانه از نویسندگان بازداشتی)

نویسندگان در بند: شاعران و نویسندگان بازداشتی در جنبش «زن، زندگی، آزادی»

در فهرست آزادی بیان انجمن قلم آمریکا در سال ۲۰۲۱  ایران با حداقل ۲۱ زندانی در سال گذشته که به دلیل آزادی بیان در زندان‌ها به سر می‌برند، در صدر پنج کشور ناقض آزادی بیان در جهان قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

۹ شاعر و ۱۳ نویسنده و مترجم ایرانی در زندان‌های جمهوری اسلامی‌اند

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی