بیش از ۵۰۰ نویسنده و شاعر ایرانی یک صدا: آتفه چهارمحالیان را آزاد کنید!

آتفه چهارمحالیان، پوستر: ساعد

بیش از ۵۰۰ نویسنده و شاعر ایرانی، یک‌صدا از جمهوری اسلامی ایران خواستند، آتفه چهارمحالیان، شاعر و فعال حقوق کودک و عضو سابق هیأت دبیران کانون نویسندگان ایران را در اسرع وقت و بدون هیچ قید و شرطی آزاد کند.
آتفه چهارمحالیان متولد ۱۳۶۰ در خوزستان، دانش‌آموخته کارشناسی جامعه‌شناسی و کارشناسی ارشد رشته مدیریت شهری از دانشگاه تهران است. نخستین مجموعه شعر او در سال ۱۳۷۸ با نام «معشوق کاغذی» چاپ شد. چهارمحالیان پس از معشوق کاغذی چهار مجموعه شعر دیگر را نیز به دست چاپ سپرد. «بهشت دسته جمعی» محصول نزدیک به چهار سال کار او با کودکان محروم دروازه غار است که به داستان‌نویسی مشغول شده‎اند.
به گزارش خبرگزاری هرانا دوشنبه ۱۱ مهر ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران آتفه چهارمحالیان را بازداشت و او را در بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس کردند. بر اساس گزارش هرانا در همان روز دست‌کم ۳۲ نفر دیگر نیز بازداشت شدند. اتهام اغلب بازداشت‌شدگان اعلام نشده و از محل و شرایط نگهداری آن‌ها اطلاعی در نیست.

بیانیه‌ی نویسندگان، هنرمندان و کنشگران در محکومیت بازداشت آتفه چهارمحالیان

مردم آزادی‌خواه ایران!
در حالی که این روزها شاهد بازداشت‌های روزافزون چهره‌های موثر فرهنگی کشوریم، آتفه چهارمحالیان، شاعر و کنشگر مدنی از روز یازدهم مهرماه جاری در تهران بازداشت و در بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس شده است. در حالی که قاضی‌القضات ایران برای اولین بار از “همه جریان‌ها، گروه‌ها، جناح‌های سیاسی، دسته‌جات و افرادی از عموم مردم که دارای ابهام، سوال، انتقاد و اعتراض هستند” دعوت به گفت‌‌وگو کرده است، دبیر پیشین کانون نویسندگان ایران از حق انتخاب وکیل محروم مانده است و به‌رغم گذشت روزها هنوز هیچ گونه اطلاعی درباره دلیل بازداشت و اتهامات احتمالی این چهره عمومی، به اطلاع عموم و حتا خانواده خودش نرسیده است و کسی از وضع جسمانی و از نحوه نگه‌داری ایشان در انفرادی یا بند عمومی مطلع نیست. این وضعیت نگران‌کننده که گریبان‌گیر اغلب بازداشت‌شدگان این روزهاست، در مورد کسانی مانند خانم چهارمحالیان که از طرفی دچار مشکلات جسمانی است و تحت نظارت پزشک، و از طرفی پیش از این مورد تهدید و آزار تلفنی هم قرار گرفته، بر نگرانی‌های ما از وضعیت ایشان افزوده است.

مردم عدالت‌خواه ایران!
آتفه چهارمحالیان از جمله خادمان خستگی‌ناپذیری است که سالها، به صورتی کاملن شفاف و علنی، دست‌اندرکار امدادرسانی به کودکان و بزرگسالان ایرانی بوده است، از سیستان، بلوچستان و کردستان گرفته تا دروازه‌غار محبوبش در تهران. بازداشت او در حالی که کردستان و بلوچستان ایران در آتش مطالبات و محرومیت‌های ده‌ها سال انباشته‌شان می‌سوزند، حیرت و تاسفی مضاعف را برمی‌انگیزد.
او از جمله مهمترین شاعران متولد پس از انقلاب ۵۷، و یکی از فرزندان شجاع شما در دفاع از آزادی بیان و عقیده ایرانیان بوده است، چه در مقام دبیر کانون نویسندگان ایران و چه در عرصه بزرگ جامعه ایرانی.
امضاکنندگان این نامه، ضمن محکوم کردن برخورد با تمام شهروندانی که به گناه اظهار عقیده خود جلب و احضار شده‌اند، آمران برخوردهای اخیر با نویسندگان و روزنامه‌نگاران و هنرمندان را که با بازداشت خانم چهارمحالیان وارد مرحله جدیدی شده است، به تجدید‌نظر در این تدبیر وارونه و بارها شکست‌خورده دعوت می‌کنند، ضدتدبیری که از هر جهت بنگری، نه در درازمدت و نه در کوتاه‌مدت به نفع هیچ کسی با هیچ گونه سیاستی نمی‌تواند باشد.

مردم شریف و شجاع ایران!

ما یک‌صدا و قاطعانه خواهان آزادی آتفه چهارمحالیان و تمام محبوسان عقیده و بیان در ایرانیم. در اسرع وقت و بدون هیچ قیدوشرطی.

اسامی امضاکنندگان

در همین زمینه:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی