«گاوباز» نوشته امین انصاری در انتشارات نوگام

امین انصاری، نویسنده مقیم استرالیا رمان تازه‌ای با عنوان «گاوباز» منتشر کرده است. بر اساس اطلاعیه ناشر این رمان درباره روزنامه‌نگاری به نام مازیار است. ناشر خلاصه داستان را به این شکل بیان کرده است:

«مازیار، روزنامه‌نگار تحقیقی است که به استرالیا پناه برده. او شامگاه ۱۹ مارس در تقاطعی در شهر اَدلید تصادف شدیدی می‌کند. با او در میان تقلای دردناک پس از حادثه، به گذشته‌‌ نقب می‌زنیم و در کشف حقیقت آنچه او را به آن تقاطع شوم رسانده است، همراه می‌شویم.»

  نوگام، توسط نویسنده متنی را برای معرفی این کتاب به نشریه بانگ فرستاده است. این متن را می‌خوانید:

«گاوباز» نوشته امین انصاری

گاوباز چهارمین همکاری امین انصاری و نشر نوگام است. نویسنده‌ای که با خواندن آثار پیشینش نیز می‌توان به سادگی فهمید او انتخابش را کرده است و نمی‌خواهد و نمی‌تواند به مسائل سیاسی و اجتماعی پیرامون خود – و بخصوص وطنش ایران – بی‌تفاوت باشد. ما در آثار او مسیرهای سخت و دردناک درونی را همراه شخصیت‌ها طی می‌کنیم. به گذشته می‌رویم و تاریخ‌های شخصی سرکوب‌شده را بیرون می‌کشیم. مسیرهایی جانکاه که در راستای بیداری، مسئولیت‌پذیری، خروج از انفعال و دادخواهی طی می‌شوند. انصاری با غور در هویت‌هایی زخمی، طرح روایت‌هایی تودرتو و خودگویی‌ها و پرسش‌ها و تردیدها، خواننده را مثل همیشه نشانه می‌رود.
اگر حسام در رمان موفق «به شهادت یک هرزه» داشت از چسب فراموشی و حل‌شدن در روزمرگی‌های زندگی در مهاجرت کنده می‌شد تا برگردد و ببیند چه میراثی را با خود می‌کشد، این بار مازیار گاوبازی مصمم است که زیر سه‌تیغ آفتاب محکم ایستاده و همان‌طور که ستاره‌های طلایی درخشانش زیر نور می‌درخشند، رودرروی گاو خشمگینی که ماغ می‌کشد، می‌گوید من نبرد را انتخاب می‌کنم و این نبرد عدالت است!
این رمان بیش از سه سال در فرایند نوشتن و بازنویسی‌های مداوم بوده است. انصاری نویسنده‌ای تیزبین است و ارتباط آثارش را با وقایع روز جامعه حفظ می‌کند. به عنوان نویسنده‌ای در تبعید به خوبی جایگاه یک ایرانی دور از وطن را ترسیم می‌کند اما یک حسن بسیار بزرگ آثار او اینست که نوشتن برای او تنها یک وسیله‌ی دم‌دستی برای پخش یک پیام یا بیانیه سیاسی نیست. او کارش ادبیات است. آن را خوب می‌شناسد و سبک و صدای خویش را یافته و در سطحی از فرم و تکنیک در آثارش استفاده می‌کند که بتوان به صراحت اثرش را در زمره‌ی بهترین‌های نسل خود قلمداد کرد.

امین انصاری در رشته مهندسی نرم‌افزار، ادبیات دراماتیک، رسانه و هنرهای دیجیتال تحصیل کرده است. پیش از این از او رمان‌های «به شهادت یک هرزه»، «ناپیدایی» و «والس با آب‌های تاریک» (هر سه نوگام)، «شکار» (انتشارات گردون) و داستان‌های بلند «من در فراقش غمگین شدم» (نشر افراز) و «آن‌ها هیچ از بهشت نمی‌دانند» (نشر ثالث) منتشر شده است.

تهیه کتاب+ (رایگان برای خوانندگان مقیم ایران)

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی