شهلا لاهیجی، ناشر آثار تخصصی زنان درگذشت

به گزارش روزنامه شرق شهلا عبدالله‌زاده لاهیجی، نویسنده، مترجم و مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان ایران در پی یک دوره بیماری دوشنبه ۱۸ دی‌ در بیمارستانی در تهران درگذشت.

لاهیجی متولد سال ۱۳۲۱ در تهران بود.  او انتشارات روشنگران و مطالعات زنان را در سال ۱۳۶۲ و  بعدها مؤسسه پژوهشی مرکز تحقیقات زنان را  بنیان گذاشت.

انتشارات روشنگران در دوران مدیریت لاهیجی علاوه بر انتشار کتاب‌هایی در حوزه سیاسی و زنان، ناشر اختصاصی آثار بهرام بیضایی، نمایشنامه‌نویس و فیلمساز سرشناس نیز بوده است. دفتر این انتشارات یک بار در اسفند ۱۳۸۳ به آتش کشیده شد. مأموران آتش‌نشانی آتش‌سوزی را عمدی دانستند اما عامل آن از محل حادثه گریخت.

از جمله آثار شهلا لاهیجی می‌توان به «تصویر زن در آثار بهرام بیضایی»، «پژوهشی در هویت تاریخی زنان ایران (مشترک با مهرانگیز کار)»، «شناخت هویت زن ایرانی در گستره پیش‌تاریخ و تاریخ» و همچنین در «گستره مادها، هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و ساسانیان» اشاره کرد.

لاهیجی در سال ۲۰۰۱ جایزه «آزادی نوشتن» را از انجمن جهانی قلم دریافت کرد.

در سال ۲۰۰۷ اتحادیه بین‌المللی ناشران در مراسم گشایش نمایشگاه بین‌المللی کتاب گوتنبرگ سوئد جایزه «آزادی نشر» را به او اهدا کرد.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی