جایزه ادبی گنکور در سال ۲۰۲۳ برای یک رمان عاشقانه  

به گزارش رادیو زمانه جایزه ادبی گنکور در سال ۲۰۲۳ به ژان باپتیس آندره‌آ تعلق گرفت.

هیأت داوران جایزه گنکور سه‌شنبه ۷ نوامبر/۱۷ آبان اعلام کرد این نویسنده ۵۲ ساله فرانسوی، معتبرترین جایزه ادبی فرانسه را به خاطر رمان «مراقبش باش» دریافت می‌کند.

ماجراهای این رمان در قرن بیستم هنگام حکمرانی فاشیسم بر ایتالیا، پیرامون رابطه عاشقانه یک هنرمند مجسمه‌ساز که به طبقه کارگر تعلق دارد و یک زن اشراف‌زاده اتفاق می‌افتد.

هیأت داوران گنکور این‌بار یک رمان حادثه‌ای حجیم با انواع ماجراها که در مکان‌های متعدد اتفاق می‌افتد را انتخاب کردند.

باپتیس به الکساندر دوما، از مهم‌ترین نویسندگان قرن نوزدهم علاقه دارد. «مراقبش باش» هم تحت تأثیر آثار دوماست. یکی از شخصیت‌های رمان، میمو یک هنرمند مجسمه‌ساز است که استادکارش در ایتالیا به او تعرض جنسی می‌کند و با این حال او موفق می‌شود در هنر و در عشق به ویولا به رستگاری برسد. او سرانجام بین هنر و عشق، اولی را برمی‌گزیند.

این نویسنده پس از اعلام نامش به عنوان برنده گنکور گفت: «هنر آزادی است. من همیشه به عاشقانه اعتقاد داشته‌ام. عاشقانه هرگز نمرده است.»

ارزش مادی جایزه گنکور فقط ۱۰ یوروست اما کتابی که این جایزه به آن تعلق بگیرد، معمولاً هزاران نسخه به فروش می‌رود و به زبان‌های مختلف هم ترجمه می‌شود.

نخستین اثر ژان باپتیس آندره‌آ «ملکه من» نیز بارها تحسین و به چندین زبان ترجمه شده است.

آندره‌آ سال ۱۹۷۱ در حومه پاریس متولد شده، در رشته سیاست و اقتصاد تحصیل کرده و یک فیلم سینمایی هم در ژانر وحشت ساخته است.

بیشتر بخوانید:

محمد مبوگار سار، نویسنده جوان سنگالی به خاطر رمان «محرمانه‌ترین خاطرات آدم‌ها» جایزه ادبی گنکور را از آنِ خود کرد

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی