اعتراض انجمن قلم آمریکا به بازداشت نسرین ستوده در خاکسپاری آرمیتا گراوند

انجمن قلم آمریکا یکشنبه ۲۹ اکتبر/ ۷ آبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد از بازداشت همراه با «خشونت و ضرب و جرح» نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند خشمگین است و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط او شد.

سوزان نوسل، ‌رئیس انجمن قلم آمریکا در بیانیه‌ای نوشت(+):

«نسرین یکی از برجسته‌ترین و بی‌باک‌ترین قهرمانان مبارزات حقوق بشر در ایران است. او بیش از یک دهه با وجود آزار و اذیت، زندان و اعتصاب غذا بدون تزلزل مقاومت کرده است. نسرین که یک وکیل با استعداد است، وکالت برخی از سرشناس‌ترین مخالفان حکومت را بر عهده داشته و از آزادی بیان زنان و کودکان و حقوق بشر دفاع کرده است.»

در ادامه این بیانیه آمده است:

«زندانی شدن مجدد نسرین به دلیل ابراز همبستگی با خانواده نوجوانی که ظاهراً به دلیل خودداری از پوشاندن موهایش جان خود را از دست داده، نمونه دیگری از بی‌توجهی بی‌رحمانه حکومت ایران به حقوق زنان است. ما خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط نسرین هستیم.»

نسرین ستوده در سال ۲۰۱۱ برنده جایزه آزادی نوشتن انجمن قلم آمریکا شد.

 مهراوه خندان، دختر ستوده بعد از ظهر یکشنبه ۷ آبان در اینستاگرام خبر بازداشت مادرش را تایید کرد. رضا خندان در گفت‌وگو با بی بی سی فارسی از انتقال همسرش به بازداشتگاهی «در شهر ری» خبر داد. یک منبع نزدیک به خانواده نیز در گفت‌وگو با رادیو فردا از نضرب و شتم» ستوده خبر داده است.

 صبح یکشنبه مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند دانش‌آموز ۱۷ ساله که ۲۸ روز در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان فجر تهران در اغما بود، در میان تدابیر شدید امنیتی در «بهشت‌ زهرا» تهران برگزار شد.

پزشکان بیمارستان شنبه ۶ آبان از مرگ او خبر دادند.

تعدادی از زنانی که با عکس‌های نیکا شاکرمی و مهسا ژینا امینی برای شرکت در مراسم به محل رفته بودند، با خشونت دستگیر شدند.

 ۱۲ تا ۱۵ تن از کسانی که قصد شرکت در مراسم را داشتند پس از ضرب و شتم شدید توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که هنوز اسامی همه‌ی آن‌ها مشخص نیست.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی