قاتلی در ماه کامل: رمان منتشر نشده‌‌ای از جان اشتاین‌بک بیانگر رابطه خشونت‌های اجتماعی با جنایت – در انتظار انتشار

گاردین گزارش می‌دهد که رمان منتشر نشده‌ای در ژانر جنایی با عنوان «قاتلی در ماه کامل» از جان اشتاین بک، نویسنده شهیر آمریکایی در دانشگاه تگزاس وجود دارد که تاکنون کسی آن را نخوانده. یک پژوهشگر بریتانیایی که روی آثار اشتاین بک کار می‌کند از دانسگاه تگزاس خواسته است این رمان را در اختیار همگان قرار دهد.

پروفسور گاوین جونز استاد ادبیات آمریکا در دانشگاه استنفورد در مصاحبه با گاردین گفته است:

«این رمانی است که واقعا هیچ کس از آن چیزی نمی‌داند. یک رمان کامل است از اشتاین بک.»

نسخه تایپ‌شده «قاتلی در ماه کامل» در ۲۳۳ صفحه در مرکز هری رنسوم در دانشگاه تگزاس در استین نگهداری می‌شود.

اشتاین بک از شناخته‌شده‌ترین و پرخواننده‌ترین نویسندگان قرن بیستم آمریکاست. «خوشه‌های خشم» مهم‌ترین اثر او در سال ۱۹۳۹ منتشر شد، اشتاین بک به خاطر این رمان ابتدا جایزه پولیتزر را دریافت کرد و سپس در سال ۱۹۶۲ نوبل ادبیات هم به او تعلق گرفت.  

اشتاین بک در زمان نگارش «قاتل کاملی در ماه» در مضیقه مالی بود. ناشران آثار او را رد می‌کردند و او ناگزیر برای گذران زندگی از پدرش کمک مالی دریافت می‌کرد و بعدش هم به کارگری روی آورد. او در آن ایام سه رمان نوشته بود که دو تای آن‌ها را نابود کرد. سومی همین رمان است که بنا به وصیت نویسنده نباید منتشر شود. «موش‌ها و آدم‌ها (۱۹۳۷)» و «شرق بهشت (۱۹۵۲)» از دیگر آثار شاخص جان اشتاین بک‌اند.

«قاتلی در ماه کامل» در یک شهر ساحلی خیالی در کالیفرنیا اتفاق می‌افتد. ساکنان شهر به خاطر چند قتل که در زمان ماه کامل اتفاق افتاده، دچار وحشت شده‌اند. مسئولان بررسی این جنایت‌ها، نگران‌اند که یک هیولای ماوراء‌الطبیعه از مرداب‌های اطراف سربرآورده باشد. شخصیت‌های این رمان شامل یک خبرنگار تازه‌کار و یک کارآگاه آماتور مرموز است که سعی دارد معمای جنایت را با استفاده از تکنیک‌های کارآگاهی داستان‌های عامه‌پسند حل کند.

نسخه تایپ‌شده رمان دارای دو تصویرسازی از جان اشتاین‌بک است. این تصویرسازی‌ها نقشه ساختمان‌هایی است که قتل‌ها در آن اتفاق افتاده‌اند، به اضافه اجساد قربانیان. در کتاب، این نقاشی‌ها توسط یکی از شخصیت‌ها کشیده شده است که سعی دارد معمای قتل‌ها را حل کند.

به گفته پروفسور گاوین جونز این رمان با آثار رئالیستی اشتاین‌بک که در آن‌ها سعی دارد تصویری از دوران رکود اقتصادی امریکا نشان دهد، یک دنیا فاصله دارد. بر همین اساس اگرچه این رمان از هر نظر با آثار دیگر استاین بک متفاوت است اما در همان حال بیانگر علاقه‌مندی نویسنده به مسئله خشونت اجتماع و اینکه چطور انسان‌ها در برخی موقعیت‌ها ممکن است به جنایتکارانی خشن تبدیل شوند. جونز می‌گوید:

«این اثر، یک رمان ترسناک عامه‌پسند است و به همین دلیل است که می‌گویم مخاطبان از خواندن آن به نسبت خواندن آثار متداول نویسنده، لذت بیشتری خواهند برد. این یک استاین‌بک کاملا جدید است؛ کسی که داستان نوآر کارآگاهی کالیفرنیایی ارائه می‌دهد.»  

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی