یک خبر خوب: جایزه کتابفروشان آلمان برای جلال رستمی گوران، مدیر انتشارات پیام

جلال رستمی گوران مدیر انتشارات پیام و کتابفروشی گوته – حافظ در شهر بن آلمان جایزه کتابفروشان آلمان در سال ۲۰۲۱ را به دست آورد. این برای سومین بار است که این جایزه معتبر به رستمی گوران تعلق می‌گیرد.

دولت آلمان تابستان هر سال با اهدای جایزه کتابفروشان در آستانه برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت و پیش از آغاز فصل کتاب در پاییز از ۱۱۸ کتابفروش که در آلمان مستقرند و آثار نمونه ادبی و یا برنامه‌های فرهنگی ویژه‌ای در طول سال ارائه داده‌اند تقدیر می‌کند. ارزش این جایزه بین هفت تا ۲۵ هزار یوروست.

مراسم اهدای این جایزه معتبر ۷ ژوئن سال جاری/۱۷ خرداد به شکل ترکیبی از یک نشست مجازی و اهدای حضوری جوایز در شهر ایرفورت آلمان برگزار می‌شود. کتابفروشان در طی این مراسم مطلع می‌شوند که در کدام بخش جایزه را دریافت می‌کنند. مونیکا گروترز، وزیر فرهنگ آلمان جوایز را شخصاً اهدا می‌کند.

وزیر فرهنگ آلمان با انتشار بیانیه‌ای از کتابفروشان آن کشور به ویژه کتابفروشی‌های کوچک به خاطر سهمی که در زنده نگه داشتن فرهنگ کتابخوانی در دوران همه‌گیری ویروس کرونا داشتند قدردانی کرد. بیانیه مونیکا گروترز با نقل قولی از امیلی دیکنسون آغاز می‌شود که گفته است:

«هیچ کشتی‌ [یا سفینه‌ای] ما را به اندازه کتاب به سفرهای دوردست نمی‌برد.»  

کتابفروشی گوته – حافظ  از سال ۱۹۹۴ تاکنون در شهر بن با هدف برقراری گفت‌وگوی فرهنگی بین شرق و غرب مبتنی بر سنت گوته فعالیت می‌کند. آثاری که گوته – حافظ عرضه می‌کند اما محدود نیست و دربردارنده آثاری از ادبیات جهانی و ادبیات آلمان و همچنین ادبیات کودک و نوجوان است.

انتشارات پیام به مدیریت جلال ستمی گوران ناشر نشریه «آوای تبعید» است. به تازگی «پیام» رمان‌های گیسو و لبخند مریم قاضی ربیحاوی را منتشر کرده است.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی