فصلی از رمان احمد دهقان نویسنده «دفاع مقدس» درباره شکست ایران در فاو در نشریه لیمز ایتالیا، ویژه روابط ایران و اسرائیل

نشریه لیمز که در ایتالیا منتشر می‌شود شماره ۲۵ خود را به نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی با توجه ویژه به روابط ایران و اسرائیل اختصاص داده است. ترجمه فرازی از رمان احمد دهقان درباره شکست ایران در فاو نیز در این نشریه منتشر شده است.

نشریه لیمز که ۱۵ ژوئن روی پیشخوان کتابفروشی‌های ایتالیا قرار گرفته در سه بخش به تنش ایران و اسرائیل پرداخته است: در فصل «جبهه داخلی و تنش‌ها با اسرائیل» نویسندگان در مقالاتی به درگیری‌های جناحی در ایران با توجه به مسأله اسرائیل پرداخته‌اند، در فصل «مشتریان امپراطوری» به نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی در خاورمیانه توجه شده، و سرانجام در فصل «دوستان و دشمنان» روابط راهبردی جمهوری اسلامی با سایر کشورها مورد بررسی قرار گرفته است.

فصلی از رمان منتشر نشده «احمد دهقان» از نویسندگان دفاع مقدس نیز زیر عنوان «دریاچه ماهی» به ایتالیایی ترجمه و در این شماره از نشریه لیمز منتشر شده است.

میکله مارلی مترجم متن در مقدمه این بریده‌رمان آورده است:

«این قسمت از رمان با عنوان «دریاچه ماهی» که توسط نویسنده به لیمز سپرده شده، هنوز در ایران منتشر نشده است. قهرمانان داستان که در سال آخر جنگ ایران و عراق (۱۹۸۰-۱۹۸۸) اتفاق می‌افتد، سه دوست هستند که منتظرند تا دریاچه ماهی خشک شود و آن‌ها بتوانند جسد همرزم‌شان ناصر را بیابند و به خانه برگردانند. در میانه هر فصل، راوی تجربیات خود را در میدان‌های جنگ بازگو می‌کند و به شما امکان می‌دهد که در جنگ‌های خاورمیانه، چه در دوران معاصر و چه سالیان دور، غرق شوید.»

موضوع رمان احمد دهقان شکست ایران از عراق در عملیات فاو است.

عراقی‌ها در ۲۸ فروردین ۶۷ بیش از صد هزار نیرو از سربازان ویژه گارد ریاست جمهوری را علیه ۱۵۰۰۰ نفر از نیروهای داوطلب بسیجی ایران که در شبه جزیره حضور داشتند به کار گرفتند. در این عملیات که با غافلگیری نیروهای ایرانی در غیاب فرماندهان آنها در منطقه آغاز شد، شبه جزیره فاو ظرف ۳۵ ساعت به دست عراقی‌ها افتاد و پس از قطع راه‌های ارتباطی آن با ایران، تمام نیروهای محاصره شده ایرانی کشته یا اسیر شدند و بیشتر تجهیزات آنها نیز سالم و دست نخورده به‌دست عراقی‌ها افتاد.  

این عملیات سبب شکست ایران و عقب‌نشینی کامل نیروهای ایرانی از شبه‌جزیره‌ای شد که به مدت دو سال تحت اشغال کامل ایران قرار داشت. بعد از این شکست بود که روند جنگ به ضرر ایران تغییر کرد و سرانجام به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ انجامید.

سندی ادبی از شکست ایران به قلم یک نویسنده دفاع مقدس در یک نشریه با توجه ویژه به اسرائیل، در بحبوحه جنگ غزه؟ این نشریه شبه‌جزیره کریمه را برخلاف سیاست‌های غرب جزو خاک روسیه می‌داند.

احمد دهقان (متولد ۱۳۴۵) داستان‌های متعددی درباره دفاع مقدس منتشر کرده است. «سفر به گرای ۲۷۰» درجه مهم‌ترین رمان اوست که به انگلیسی هم ترجمه شده است. او به خاطر این رمان جایزه «بیست سال داستان‌نویسی وزارت ارشاد اسلامی» را هم به دست آورده است.

دهقان در مصاحبه با خبرگزاری امنیتی تسنیم خود را صاحبخانه ادبیات جنگ خوانده و گفته است:

«من صاحب‌خانه ادبیات جنگ هستم، آنهایی که فریاد می‌زنند مستأجرند، می‌آیند در این خانه؛ یا قسمتی از این خانه را برمی‌دارند و می‌روند ویا این خانه را خط‌خطی می‌کنند و می‌روند، این من هستم که صاحب این خانه‌ام و حرص این خانه را می‌خورم.»

منبع: رادیو زمانه

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی