پل استر، نویسنده، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان آمریکایی درگذشت

پل  استر، نویسنده و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی که به خاطر داستان‌های سبک پست مدرنیستی‌اش شناخته شده بود در سن ۷۷ سالگی بر اثر ابتلا به سرطان ریه درگذشت.

 استر بیش از ۳۰ کتاب نوشت که به بیش از ۴۰ زبان ترجمه شده‌اند. او در اروپا حتی از کشور خودش محبوب‌تر بود.

به گزارش رادیو زمانه، پل  استر، با نام کامل پل بنجامین  استر، فوریه سال ۱۹۴۷ در آمریکا به دنیا آمد. پدر و مادر او یهودی و لهستانی‌تبار بودند.  استر تحصیلات عالی خود را در رشته‌ ادبیات و در دانشگاه کلمبیا گذراند. او قبل از موفقیت در روزنامه‌نگاری، به‌عنوان معلم و مترجم کار می‌کرد. پس از پایان تحصیلات به فرانسه رفت و در آن‌جا رمان‌های مطرح فرانسوی را به انگلیسی ترجمه ‌کرد و به چاپ ‌رساند و سپس در سال ۱۹۷۴ به آمریکا بازگشت.  استر در سال ۱۹۸۲ با کتاب «اختراع تنهایی» که خاطراتی از پدرش بود به شهرت رسید. او همچنین با «سه‌گانه نیویورک»، شامل سه رمان کوتاه «شهر شیشه‌ای»، «اشباح» و «اتاق دربسته» به موفقیت‌های بین‌المللی دست یافت.

از دیگر آثار  استر می‌توان به رمان‌های «شب پیشگویی»، «لویاتان»، «دیوانگی در بروکلین»، «مرد در تاریکی» و «کتاب اوهام» اشاره کرد. رمان‌های «۴۳۲۱» و «باومگارتنر» او اخیراً منتشر شده‌اند.

زمانه می‌نویسد در داستان‌های  استر مضامینِ تصادف، بخت و سرنوشت اغلب نقش دارند. بسیاری از قهرمان‌های او خود نویسنده هستند و آثار او نوعی خودارجاعی به‌شمار می‌روند. همچنین شخصیت‌هایی از رمان‌های او بار دیگر در رمان‌های بعدی ظاهر می‌شوند.

از آثار پل  استر اقتباس‌های مختلفی در سینما ساخته شده و خود او نیز به فیلم‌نامه‌نویسی و کارگردانی فیلم‌های سینمایی پرداخته است، از جمله فیلم‌های «لولو روی پل» و «زندگی درونی مارتین فراست» که او هم فیلم‌نامه آن‌ها را نوشته و هم آن‌ها را کارگردانی کرده است.  

استر در دو فیلم «دود» و «ظاهرِ غمناک» هم با وِین وانگ فیلم‌ساز نامدار هنگ‌کنگی ـ آمریکایی همکاری کرد و فیلم «دود» در سال ۱۹۹۵ جایزه‌ خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین را دریافت کرد.  استر سال‌ها در انجمن قلم آمریکا شرکت داشت و از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ به‌عنوان معاون این انجمن فعالیت می‌کرد. او برای آزادی بیان فعالیت‌های بسیاری کرد و بارها در مصاحبه‌های خود از دونالد ترامپ، رئیس ‌جمهوری پیشین آمریکا انتقاد کرد.

منبع خبر: زمانه

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی