«آشفتگی» ساخته برادران تاویانی – بازگشت پیرآندللو به خانه

آشفتگی یا «کائوس» یک درام ایتالیایی به کارگردانی برادران تاویانی محصول سال ۱۹۸۴ است که بر اساس چهار داستان‌ کوتاه از آثار لوئیجی پیراندلو ساخته شد. صدلی کلاغ، این چهار داستان را به هم مرتبط می‌کند. اپیزدی که می‌بینید «گفت‌وگو با مادر» نام دارد و داستان پیر آندللوست که به زادگاهش سیسیل و به خانه پدری بازمی‌گردد و خاطرات نوجوانی خود را به یاد می‌آورد.

لوئیجی پیراندلو (۲۸ ژوئن ۱۸۶۷ – ۱۰ دسامبر ۱۹۳۶) نمایشنامه‌نویس و رمان‌نویس ایتالیایی بود که در سال ۱۹۳۴ برندهٔ جایزه نوبل ادبیات شد. داستان‌های کوتاه و نمایشنامه‌های او جزو آثار مدرن کلاسیک غرب است.

پائولو تاویانی فیلمساز برجسته ایتالیایی جمعه یک مارس در سن ۹۲ سالگی درگذشت. پائولو تاویانی به مدت بیش از سه دهه، همراه با برادرش ویتوریو، تحت عنوان «برادران تاویانی»، یکی از بزرگ‌ترین زوج‌های سینمایی را تشکیل داده بودند. آن‌ها با مستند «سزار باید بمیرد» خرس طلای جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۲  را به دست آورده بودند. ویتوریو چند سال پیش در  ۸۸ سالگی درگذشت.

اولین موفقیت برادران «تاویانی» در سال ۱۹۷۷ میلادی رقم خورد که موفق به کسب جایزه نخل طلای بهترین فیلم جشنواره کن با فیلم «پدرسالار» شدند. این فیلم درباره چوپانی در ساردیناست که تلاش می‌کند با تحصیل از دست پدر مستبدش رهایی یابد.   

«خرابکاران» (۱۹۶۷)، «زیر نشان عقرب» (۱۹۶۹)، «شب سنت لورنزو» (۱۹۸۲)، «سن‌میکله یک خروس داشت»،‌ «آلونسانفان»، «مردی برای سوختن» و «ایتالیا یک کشور فقیر نیست» نیز از دیگر آثار این دو برادر سینمایی است.

«لئوناردو آدیو» در سال ۲۰۲۲ آخرین فیلم ساخته «پائولو تاویانی» بود که به تنهایی کارگردانی کرد.

.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی

سارا بریار: معلق بودیم انقلاب ایران از ۵۷ تا امروز حسن حسام: قتلگاه محمد حقیقت: دیوونه سینما ما و لنین پشت پنجم نوشته حسین نوش آذر بکتاش آبتین: وطن هواپیمای اوکراینی گام معلق لک‌لک ساخته تئو آنگلوپولوس