محکومیت شروین حاجی‌پور به حبس، ممنوعیت خروج از کشور و ساخت موسیقی علیه آمریکا

دادگاه انقلاب شروین حاجی‌پور، خواننده و ترانه‌سرای معترض را به مجازات‌های متعددی ازجمله «حبس»، «ساخت موسیقی علیه جنایات آمریکا» و «ممنوعیت خروج از کشور» محکوم کرد. حاجی‌پور جمعه ۱۱ اسفند تصویری از حکم دادگاه انقلاب علیه خود را در اینستاگرام منتشر کرد.

بر اساس این حکم، این حاجی‌پور بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به هشت ماه حبس و برای اتهام «اغوا و تحریک مردم به اغتشاشات به قصد برهم زدن امنیت کشور» به سه سال حبس تعزیری محکوم شده که از بین آن‌ها «مجازات اشد» یعنی سه سال حبس قابل اجرا است. شروین حاجی‌‌پور هم‌چنین به مطالعه و جمع‌آوری مطالب به‌صورت دست‌نویس از دو کتاب دینی و حکومتی درباره زن و انتشار آن در فضای مجازی، هم‌چنین «ساخت موسیقی درباره جنایات آمریکا علیه بشریت» و «جمع‌آوری نقض حقوق بشر از سوی دولت آمریکا در یک قرن اخیر و انتشار در فضای مجازی» محکوم شده است. «دو سال ممنوعیت خروج از کشور» و «شرکت در دوره آموزشی مهارت رفتار و دانش در حوزه هنر» از دیگر احکام صادرشده علیه این خواننده جوان است.

شروین حاجی‌پوردر روزهای نخست جنبش سراسری «زن، زندگی، آزادی» ترانه «برای» را با الهام از پست‌های کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خواند و منتشر کرد.

این ترانه که در نخستین روزهای پس از قتل حکومتی ژینا – مهسا- امینی در بازداشت گشت ارشاد، با استفاده از توئیت‌های کاربران با هشتگ «برای» در شبکه توئیتر سابق نوشته شده بود، به سرعت به ترانه اعتراضات تبدیل شد و میلیون‌ها نفر آن را در سراسر جهان شنیدند. این ترانه همچنین الهام‌بخش خوانندگان بسیاری شد و نسخه‌های متعددی از آن به زبان‌های مختلف ارائه شد.

پس از انتشار این آهنگ، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی او را بازداشت و ۱۲ مهرماه همان سال به قید وثیقه آزاد کردند. او در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به انگیزه‌اش در اجرای ترانه «برای» نوشت که در آن زمان برای او مهم نبوده «که هوای تهران گریبان کدام ریه‌ها را می‌گیرد»، «فقر در جیب هواداران کدام جناح سیاسی می‌نشیند» یا «انقراض پیروز چپ‌ها را به سوگ می‌نشاند یا راست‌ها را.» شروین افزود: «شاید خاک را هم انحصاری کرده‌اند، شاید وطن برای ما مردم عادی نیست.»

شروین حاجی‌پور به خاطر ترانه «برای» جایزه بهترین ترانه در بخش «آهنگ برای تغییرات اجتماعی» شصت و پنجمین دوره جایزه «گرمی» را دریافت کرد.

بیشتر بخوانید:

شروین حاجی‌پور بعد از احضار به دادگاه: وطن برای ما مردم عادی نیست

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی