سالگرد قیام ژینا –  رویا نونهالی به معترضان به حجاب اجباری پیوست

رویا نونهالی، بازیگر سینما و تلویزیون‌ شامگاه جمعه، ۱۰ شهریور، در مراسمِ شب ایران درودی در سالن شهناز خانهٔ هنرمندان بدون حجاب اجباری حاضر شد.

در جریان قیام ژینا کتایون ریاحی،‌ گلاب آدینه، پانته‌آ بهرام، هنگامه قاضیانی، ترانه علیدوستی و افسانه بایگان، از بازیگران زنی بودند که بدون رعایت حجاب اجباری در مراسم مختلف حضور یافتند یا تصاویر آن‌ها با پوشش اختیاری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی از همان آغاز این هنرمندان را تحت پیگرد قضایی قرار داد. در تیر سال جاری در چند پرونده پر سر و صدا برای افسانه بایگان، آزاده صمدی و لیلا بلوکات، به دلیل عدم رعایت حجاب اجباری، احکامی از جمله مراجعه اجباری به مراکز روانشناسی برای درمان برای درمانِ «بیماری روحیِ شخصیت ضد خانواده» صادر شد. این احکام با اعتراض برخی از نهادهای صنفی سینمایی و روان‌درمانی روبرو شد.

قائم مقام وزیر ارشاد اسلامی ۲۷ تیر سال جاری اعلام کرده بود که در جریان اعتراضات اخیر در مجموع «یک‌ هزار» هنرمند با معترضان همراهی کردند. این مقتم مسئول گفته بود با «اهرم‌های قانونی» محرومیت‌های مختلفی به این هنرمندان تحمیل شده و برخی از آن‌ها اجازه فعالیت ندارند. با این‌حال همچنان مقاومت ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی