ژولیت بینوش در حمایت از ترانه علیدوستی: ایران در حال زایش دورانی جدید است

ترانه علیدوستی

ژولیت بینوش  به جمع حامیان ترانه علیدوستی، بازیگر بازداشتی پیوست. بینوش، بازیگر فرانسوی با بازنشر عکس ترانه علیدوستی نوشت:

 «به تمام هنرمندان ایران، زنان و مردانی که زندانی شده و مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند فکر می‌کنم. شرم بر اعدام‌های حکومت ایران. شرم بر نبود رحم و شعور، شرم. ایران در حال زایش دورانی جدید است و بازگشت به قبل وجود ندارد.»

نیروهای امنیتی شنبه ۲۶ آذر پس از تفتیش خانه ترانه علیدوستی، بازیگر سرشناس سینمای ایران او را بازداشت کردند. در حالی که حدود یک هفته از هجوم به خانه این بازیگر و دستگیری و انتقال او به زندان اوین می‌گذرد، بازتاب‌های بین‌المللی این اتفاق مدام بیشتر می‌شود. علاوه بر جشنواره‌های کن و برلین و لوکارنو، سینماگران معتبری مانند اما تامپسون، مارک رایلنس، مارک رافالو، کن لوچ، مایک لی، استیو مک‌کوئین و ایان مک‌کلن در نامه‌ای سرگشاده خواستار آزادی او شدند.

همچنین ماربون کوتیار بازیگر فرانسوی برنده جایزه اسکار و کیت وینسلت هنرپیشه پرافتخار بریتانیایی هم به شکل جداگانه به بازداشت او اعتراض کردند.

از سوی دیگر اتحادیه بازیگران سینما و تلویزیون آمریکا هم در بیانیه‌ای بازداشت او را محکوم کرد و نوشت او باید هرچه سریع‌تر آزاد شود. در این بیانیه به بازداشت پیشین هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی هم اشاره شده است و به نظر می‌رسد برخورد جمهوری اسلامی با زنان بازیگر رسوایی جدیدی برایش به بار آورده است.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی