شبکه حقوق بشر کردستان: شکنجه سامان یاسین، هنرمند کرد برای واداشتن او به اعترافات اجباری

سامان یاسین، پوسترک ساعد

شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داده است که سامان یاسین (صیدی) خواننده رپ و دیسلاو اهل کرمانشاه که هم‌اکنون با اتهام «محاربه» در زندان اوین نگهداری می‌شود، برای انجام اعترافات تلویزیونی مورد شکنجه جسمی و روحی قرار گرفته است.

نگهداری به مدت سه روز در یک محل بسیار سرد، ضرب و شتم شدید و پرتاب از ارتفاع به پایین از جمله شکنجه‌هایی است که این هنرمند کُرد طی این مدت تحمل کرده است. گفته می‌شود در نتیجه این شکنجه‌ها او مجبور به انجام اعترافات تلویزیونی شده است.

سامان یاسین روز چهارشنبه ۱۸ آبان در اعتراض به محرومیت از ملاقات با خانواده و بلاتکلیفی وضعیت خود در زندان اوین به مدت دو روز دست به به اعتصاب غذا زده بود. در دومین روز اعتصاب غذای او دادسرای امنیت مستقر در زندان اوین تهران با خانواده وی تماس گرفتند و خانواده موفق به ملاقات کابینی با فرزندشان شدند. وی روز پنج‌شنبه ۳ آذر نیز برای دومین بار از زمان بازداشت موفق به ملاقات کابینی با خانواده شد.

شبکه حقوق بشر کردستان می نویسد با وجود انتشار اخباری مبنی بر صدور حکم اعدام برای این هنرمند کُرد در شبکه‌های اجتماعی، اما تاکنون هیچ حکمی در این باره به او و خانواده‌اش ابلاغ نشده است. بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کردستان این هنرمند کُرد از زمان بازداشت تاکنون از حق داشتن وکیل تعیینی محروم بوده است.

سامان یاسین ۱۰ مهر سال جاری پس از بازداشت به دادسرای امنیت مستقر در زندان اوین انتقال و پس از آن به زندان فشافویه انتقال یافت. او پس از حدود دو هفته نگهداری در زندان فشافویه به زندان اوین تهران منتقل شده است.

خبرگزاری‌های دولتی ایران ۷ آبان از برگزاری جلسه دادگاه چند نفر از معترضان بازداشت شده خبر دادند که نام سامان صیدی نیز در بین آنها بود. در همین روز فیلمی از اعترافات اجباری این خواننده از رسانه‌های دولتی منتشر و اتهام وی «محاربه» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» عنوان شد.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی