انقلاب بهمن ۵۷: گفت‌وگوی منتشر نشده‌ای با غلامحسین ساعدی در رادیو زمانه

رادیو زمانه برای نخستین بار، در سالگرد انقلاب بهمن مصاحبه‌ای با غلامحسین ساعدی را منتشر کرده است. این مصاحبه را ۴۱ سال قبل محمد حقیقت، سینماگر مقیم فرانسه با ساعدی در خانه شخصی به نام «رضا» انجام داده.

محمد حقیقت می‌گوید:

     اوایل دهه ۱۹۸۰، در پاریس سردبیر فصل‌نامه «سینمااکسیون» آقای گی هنبل از من خواسته بود درباره سینمای ایران مطلبی بنویسم. این مطلب را در شماره ژانویه ۱۹۸۲ در آن نشریه به چاپ رساند. در آن مطلب از فیلم‌های «گاو»، و «دایره مینا» ساخته داریوش مهرجویی هم به خوبی صحبت کرده بودم، همان زمان، «دایره مینا» که از تلویزیون فرانسه پخش شد، بازتاب خوبی داشت. کمی بعد که زنده‌یاد غلامحسین ساعدی به پاریس پناهنده شده بود، سردبیر سینما اکسیون از من خواست با او به عنوان فیلمنامه‌نویس این فیلم‌ها و از نویسندگان شاخص ادبیات معاصر ایران مصاحبه‌ای انجام دهم. گفت‌وگوی حاضر را در منزل یکی از آشنایان به نام «رضا»، در تاریخ شنبه ۲۹ اکتبر ۱۹۸۳ انجام دادم.

متن کامل مصاحبه محمد حقیقت با غلامحسین ساعدی در زمانه

ساعدی در این مصاحبه به زندگی خودش، به علاقه‌اش به ادبیات، به چگونگی شکل‌گیری سانسور در دوران پهلوی دوم، به انقلاب و نقش حزب توده در تحکیم جمهوری اسلامی وسپس به زندگی در تبعید و دشواری‌های فیلمنامه‌نویسی اشاره می‌کند.

در همین زمینه:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی