برخی از فیلم‌های خارجی جشنواره فیلم فجر دزدی است

برادران داردن، فیلمسازان سرشناس سینمای بلژیک

چهار فیلمساز برجسته اعلام کرده‌‌اند که از نمایش آثارشان در جشنواره فیلم فجر بی‌اطلاع بوده‌اند. سایر فیلم‌های خارجی، به جز دو فیلم یا ساخته ایرانیان است و یا از میان آثار فیلمسازان مهاجر انتخاب شده است.

ژان پی‌یر و لوک داردن، کارگردانان سرشناس بلژیکی با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که بدون اجازه آن‌ها فیلم «توری و لکیتا» در فهرست فیلم‌های خارجی جشنواره فیلم فجر قرار گرفته و خواستار عدم نمایش فیلم‌شان در جشنواره فیلم فجر شدند.  علاوه بر براداران داردن، کامیلا اندینی فیلمساز اندونزیایی و آلیس دیوپ، نویسنده و کارگردان سرشناس فرانسوی، اعلام کردند از نمایش آثارشان در این جشنواره حکومتی بی‌اطلاع بوده‌اند.  

برادران داردن با انتشار بیانیه‌ای در روزنامه بلژیکی «لو سوار» اعلام کردند تازه‌ترین فیلم آن‌ها با نام «توری و لکیتا» بدون اجازه آن‌ها در فهرست فیلم‌های خارجی جشنواره تحریم شده فجر قرار گرفته. برادران داردن ضمن اعلام همبستگی با ملت ایران یادآوری کرده‌اند که معلوم نیست مسئولان جشنواره حکومتی فیلم فجر چگونه به نسخه‌ای از فیلم «توری و لکیتا» دست یافته‌اند و تولیدکننده فیلم در حال بررسی این موضوع است. کریستین مونجیو، کارگردان رومانیایی هم خواهان حذف برنامه نمایش فیلمش در جشنواره فجر شده است. مونجیو نیز اعلام کرده که فیلم او بدون اجازه و اطلاع او در برنامه نمایش این جشنواره قرار گرفته است.  به گزارش رادیو زمانه دیوپ در نوامبر۲۰۲۲  همراه با جعفر پناهی در سیزدهمین دوره جشنواره «وضعیت جهان و سینما» مورد تقدیر قرار گرفت. جعفر پناهی  که در زندان اوین، زندانی است اعلام کرده است که در اعتراض به «رفتارهای فراقانونی و غیرانسانی دستگاه قضایی و امنیتی و گروگان‌گیری محرز» از بامداد ۱۲ بهمن‌ دست به اعتصاب غذای خشک زده و تا زمان آزادی از خوردن و آشامیدن امتناع می‌کند.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی