کیومرث پوراحمد: چه جشنی؟ چه جشنواره‌ای؟

کیومرث پوراحمد

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد اسلامی همزمان با اعلام فیلم‌های جشنواره فیلم فجر گفت این فیلم‌ها «کاملا با شعار جشنواره در یک راستا بوده است.» یکی از این فیلم‌ها ساخته کیومرث پوراحمد است. این کارگردان سینما در اینستاگرام در واکنش به برگزاری جشنواره چهل و یکم فیلم فجر بدون اشاره به سخنان وزیر  ارشاد و در شرایطی که بسیاری از هنرمندان ایرانی داغدارند و جشنواره‌های فجر را به دلیل کشتار و سرکوب قیام ملت ایران تحریم کرده‌اند نوشت:

«جشنواره فیلم فجر دیگر جشن سینمای ایران نیست، جشن دو سه ارگان خاص است، در این چندساله جشنواره برای من هیچ ارزش و اهمیتی نداشته به خصوص در این سال خونبار و دردناک، با این همه داغی که بر دل داریم دیگر چه جشنی چه جشنواره‌ای؟»

پوراحمد تازه‌ترین فیلم سینمایی خود را به تهیه‌کنندگی علی قائم مقامی چند ماه قبل در تهران کلید زد.  «پرونده باز است» درباره یک پرونده جنایی است. فرهاد یک نوجوان ۱۵ ساله ناخواسته مرتکب قتل می‌شود.

پژمان بازغی، محمدرضا غفاری، نسیم ادبی، حسین پاکدل، شادی مختاری، علی باقری، به همراه سام قریبیان و مه‌لقا باقری در این فیلم بازی می‌کنند.

کیومرث پوراحمد در ادامه نوشته خود در اینستاگرام یادآوری کرد که فیلم بعد از تهیه از اختیار کارگردان خارج است و تهیه‌کننده درباره حضور فیلم در جشنواره‌های سینمایی تصمیم می‌گیرد.

اما در هر حال نباید فراموش کرد که معمولا برای کارگردان و برخی از بازیگران نقش اصلی یک نشست خبری هم در نظر گرفته می‌شود.

چهارشنبه ۵ بهمن روابط عمومی جشنواره فیلم فجر از حضور احتمالی بیش از ۲۲ فیلم در بخش ملی جشنواره فیلم فجر و ۲۶ فیلم در بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر خبر داد.

پس از انتشار فهرست فیلم‌های جشنواره حکومتی فیلم فجر، هانیه توسلی، بازیگر سرشناس، نیز اعلام کرده است حضور فیلم «چرا گریه نمی‌کنی» با بازی او «در هر رویدادی تصمیم من نیست و نخواهد بود».

 توسلی در اینستاگرامش نوشت بازی او در نقشی کوتاه در این فیلم مربوط به اسفند ۱۴۰۰ و فروردین ۱۴۰۱ بوده و «در چند ماه گذشته برخلاف نام فیلم خیلی گریه کرده‌ام و توان روحی و روانی شرکت و حضور در جشنواره را ندارم».

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی