انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی: چهار عکاس در زندان‌های مختلف جمهوری اسلامی تفهیم اتهام شده‌اند

انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی

یک عکاس مطبوعاتی به نام عادل کریمی با قرار وثیقه آزاد شد. چهار عکاس مطبوعاتی دیگر به نام‌های حسین اسماعیلی، عادل کریمی، یلدا معیری و آریا جعفری همچنان زندانی‌اند.

انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی یکشنبه ۶ آذر با انتشار اطلاعیه‌ای  اعلام کرد محمد رمضانی عکاس خبرگزاری ایسنا در خواف با قید وثیقه آزاد شده است.

عادل کریمی که ۱۹ مهر سال جاری در منزل یکی از دوستانش بازداشت شده بود، در بازداشتگاه ارومیه به سر می‌برد. قرار بازداشت او تاکنون چندبار تمدید شده است. پرونده او هنوز در اختیار ضابط است و به بازپرس ارجاع داده نشده است.

اولین جلسه دادگاه حسین اسماعیلی هم صبح چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی عموزاد برگزار شده است. هنوز حکمی برای پرونده حسین اسماعیلی صادر نشده است.

حسین اسماعیلی از سه‌شنبه ۱۹ مهر در زندان تهران بزرگ در بازداشت است. آخرین جلسه بازپرسی او انجام شده است. موارد اتهامی به حسین اسماعیلی تفهیم شده. زمان برگزاری دادگا او نامشخص است.

بر اساس اطلاعیه انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی یلدا معیری که روز ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ در خیابان حجاب بازداشت شده بود، ابتدا به زندان قرچک، سپس به زندان اوین و مجددا به زندان قرچک منتقل شده است. معیری همچنان در زندان قرچک در بازداشت است و او تفهیم اتهام هم شده.  

آریا جعفری عکاس خبرگزاری ایسنا، یکشنبه ۳ مهرماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی‌اش در اصفهان بازداشت شده است. در این مدت موارد اتهامی به او تفهیم شده است که مربوط به دادگاه‌های کیفری و انقلاب هستند. پذیرفتن قرار وثیقه به زمان برگزاری دادگاه انقلاب بستگی دارد.  

انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی دوشنبه گذشته اعلام کرده بود که درباره وضعیت عکاسان مطبوعاتی بازداشتی مکاتباتی با مسئولان قوه قضائیه از جمله با غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه و همچنین با معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی انجام داده و در جلسه‌ای با حضور مدیرکل مطبوعات داخلی، درخواست آزادی این همکاران را مطرح کرده است. در ادامه این اطلاعیه آمده است:  

«در این جلسه از سوی انجمن به وضعیت نابسامان عکاسی مطبوعاتی در کشور و نوع برخورد مسئولین در جلسه‌ای با حضور مدیرکل مطبوعات داخلی، درخواست آزادی این همکاران مطرح شده و این معاونت قول همکاری و پیگیری لازم را داده است. همچنین در این جلسه از سوی انجمن به وضعیت نابسامان عکاسی مطبوعاتی در کشور و نوع برخورد مسئولین با این حرفه اعتراض شده و بر ضرورت انجام فعالیت آزاد و شفاف رسانه‌ای تاکید شد.»

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی