در ضرورت ویراستاری آثار: کشف یک نسخه از «کتاب مقدس شیطانی» در نیوزیلند

نسخه‌ای از کتاب مقدس مسیحیان که با تحریف هفت فرمان مومنان مسیحی را به زنا تشویق می‌کند در نیوزیلند کشف شد.

فرمان سوم از هفت فرمان نوح این است که «زنا مکنید». در نسخه‌ای از کتاب مقدس که در سال ۱۶۳۱ به چاپ رسیده است، «زنا مکنید» به «زنا کنید» تحریف شده است.

این نسخه که با چرخش سر قلم تحریف شده در یکهزار نسخه به چاپ رسیده بود. گاردین می‌نویسد بعد از آنکه این خطا کشف شد، چارلز اول، رابرت بارکر و مارتین لوکاس را که مسئول چاپ این نسخه از انجیل بودند دادگاهی کرد. محکمه مجوز چاپ و نشر کتاب را از آن‌ها سلب و آن‌ها را به ۳۰۰ پوند جریمه نقدی محکوم کرد.

بیشتر نسخه‌های کتاب منهدم شدند و با این‌حال در مجموع ۲۰ نسخه‌ در دست مردم باقی ماند که به «کتاب مقدس شیطانی» شهرت یافت.

 دانشگاه کانتربری در کرایست‌چرچ نیوزیلند اعلام کرده است، انجیل‌ها اغلب در بریتانیا یا ایالات متحده گاهی به حراج گذاشته می‌شوند، اما این اولین بار است که در نیمکره جنوبی نسخه‌ای از «کتاب مقدس شیطانی» یافت شده است. این دانشگاه برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ از وجود این نسخه مطلع شد، اما تصمیم گرفت این کشف را تاکنون مخفی نگه دارد تا محققان زمان کافی برای مطالعه این اثر را داشته باشند.

 صاحب این نسخه یک صحاف فقید بریتانیایی بود که در سال ۲۰۰۹ از بریتانیا به کرایست چرچ نقل مکان کرد، اما درباره این کتاب سکوت کرده بود.

 از انجیل زناکاران یا همان کتاب مقدسی شیطانی یک نسخه در کانادا، چند نسخه در ایالات متحده، بریتانیا و ایرلند و «یک نسخه بسیار نفیس» هم در دوبلین وجود دارد.

احتمال می‌رود که به خاطر کاهش هزینه‌های چاپ،ناشران در آن زمان از ویراستاری کتاب صرف‌نظر کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی