بانگ‌نوا – «ایمیل» نوشته بنجامین پرسی و به ترجمه فرزانه راجی با اجرای بهروز ناصری

«ایمیل» [نام اصلی: Refresh، Refresh] نوشته بنجامین پرسی نویسنده آمریکایی درباره تأثیرات جنگ عراق بر دو پسر نوجوان در شهر کوچکی در اورگان است که در آن شهر گردان ذخیره تفنگداران دریایی مستقر است. بسیاری از مردان شهر از جمله پدران دو پسر یاد شده در طول داستان به عراق اعزام می‌شوند و می‌جنگند.

داستان از دریچه چشم یکی از این دو نوجوان در محیطی آکنده از خشونت روایت می‌شود و تصویری کلی از یک جامعه بی‌پدر، تجاوزگر و تجاوزدیده را به دست می‌دهد.

Refresh، Refresh نخستین بار در The Paris Review منتشر شد. این داستان برنده جایزه پوشکارت در سال ۲۰۰۶ شد و در همان سال هم در گلچین بهترین داستان‌های کوتاه آمریکایی ۲۰۰۶ گنجانده شد.

فرزانه راجی این کتاب را با عنوان «کمینگاه» به فارسی ترجمه کرده است. بهروز ناصری این داستان را هم از همان مجموعه برگرفته و اکنون با صدای گرم و دلنشین خود در بانگ نوا آن را اجرا کرده است.  

با توجه به رویدادهای خشونت‌باری که این‌بار در جنگ اوکراین رخ می‌دهد، داستان بنجامین پرسی بیش از هر موقع دیگری روزآمد جلوه می‌کند. صحنه طبعاً تغییر کرده است، اما دینامیسم شکل‌گیری خشونت‌ها همان است که بود.

گفتنی است که بنجامین پرسی، نویسنده این داستان مجموعه‌ای به همین نام را همراه با چند داستان دیگر در سال ۲۰۰۷ منتشر کرد.

این داستان همچنین الهام‌بخش یک رمان گرافیکی از آثار دانیکا نوگورودوف هم بوده است.

از بهروز ناصری در بانگ نوا

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی