مردم می‌خواستند به یاد بکتاش آبتین شمع روشن کنند، نیروی انتظامی تجمع آن‌ها را به هم زد

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، شامگاه شنبه ۱۸ دی تجمع سوگواران بکتاش آبتین، عضو به قتل رسیده کانون نویسندگان ایران مقابل بیمارستان ساسان تهران را به هم زد. مردم قصدی جز روشن کردن شمع به یاد هنرمند و شاعرشان نداشتند.

بکتاش آبتین، نویسنده ایرانی، با اتهاماتی مانند عضویت در کانون نویسندگان ایران و حضور بر مزار جان‌باختگان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای به ۶ سال زندان محکوم شد و پس از دو بار ابتلا به کرونا و وخامت حال او در زندان، خانواده‌اش موفق شدند ۲۲ آذر سال جاری برای او مرخصی بگیرند و به بیمارستان منتقلش کنند. پزشکان برای نجات جانش، او را در اغمای مصنوعی بردند اما درمان موثر نبود و او سرانجام در اثر پیامدهای ابتلا به کرونا در زندان‌های کرونایی ایران در بیمارستان ساسان درگذشت.

ساعتی پیش خانواده‌ بکتاش آبتین اطلاعیه‌ای درباره‌ مراسم خاکسپاری او منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده است:

«به اطلاع مردم عزیز و هنرمندان و یاران بکتاش آبتین می‌رسانیم که مراسم خاکسپاری شاعر و فیلمساز عزیز ما روز دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ انجام خواهد شد.» [ن. ک به پانویس]

اکبر معصوم‌بیگی، عضو کانون نویسندگان در اجتماعی که مقابل بیمارستان ساسان تشکیل شد طی سخنانی گفت:

 «وقتی بکتاش در بیرون بود، شاهد پیکارهای گسترده‌اش با نیروهای استبدادی بودیم. وقتی پایش به زندان رسید فکر نکرد که باید فقط زندان بکشد. من بارها از خواستم که در عین این که شرف زندانی سیاسی را حفظ می‌کند، از خودش مراقبت کند.»

معصوم‌بیگی در ادامه افزود: بکتاش آبتین «صراحتا به من گفت هرگز نمی‌توانم ببینم که زندانی را کتک می‌زنند و من ساکت بنیشیم و خاموش باشم.»

عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان در ادامه گفت، بکتاش آبتین «تا جان در بدن داشت برای آزادی کوشید و هرگز قدمی به پس نگذاشت این را نیروهای امنیتی به خوبی می‌دانند.»

در همان حال که نیروهای امنیتی به تجمع‌کنندگان حمله می‌کردند، مردم یادآور می‌شدند:

«وعده‌ ما فردا ساعت ۱۱ در امامزاده عبدالله».

پانویس:

کانون نویسندگان ایران یکشنبه ۱۹ دی اعلام کرد:

مردم آزادی‌خواه!با آن که خانواده زنده‌یاد بکتاش آبتین پیشتر اعلام کرده بود که مراسم خاک سپاری آن عزیز روز دوشنبه (۲۰ دی) برگزار خواهد شد، اکنون تحت فشار نیروهای امنیتی این تصمیم تغییر کرده و قرار است این مراسم امروز (یکشنبه ۱۹ دی ماه) ساعت ۳ در امامزاده عبداله شهر ری برگزار شود. کانون نویسندگان ایران ضمن محکوم کردن فشار نیروهای امنیتی از شما مردم آزادی‌خواه می‌خواهد که در این مراسم شرکت کنید و خانواده‌ی داغدیده‌ی بکتاش آبتین را تنها نگذارید.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی