یک اقدام اثرگذار: اهدای بیش از دو هزار جلد کتاب از مجموعه ادبیات تبعید به کتابخانه موصل

در ادامه تلاش‌ها برای بازسازی میراث فرهنگی عراق، موزه بریتانیا بیش از دو هزار جلد کتاب از آثار ماندگار ادبیات تبعید را به کتابخانه موصل اهدا کرد. کتاب‌هایی با مضمون فقدان و رانده‌شدگی و ویرانگری در کتابخانه‌ای که خود در اثر ویرانگری فرهنگی غارت شد. این کتاب‌ها اکنون در مکانی هستند که به آن تعلق دارند. یک اقدام اثرگذار با یک سویه نمادین.

این مجموعه کتاب‌ها را «ادموند د وال» هنرمند و نویسنده بریتانیایی گرد آورده و تا  ژانویه گذشته در موزه بریتانیا به نمایش گذاشته شده بوداما به سبب همه‌گیری ویروس کرونا امکان انتقال آن‌ها به عراق وجود نداشت و لذا در این موزه نگهداری می‌شد. این مجموعه شامل آثار بیش از ۱۵۰۰ نویسنده از ۵۸ کشور جهان است که به دللایل سیاسی ناگزیر به ترک کشورشان شده‌اند. مجموعه‌ای بی‌نظیر از ادبیات تبعید، از اووید و دانته تا آی کوئینگ، شاعر مردمی چین و حنا الشیخ، نویسنده لبنانی و سمار یبک، نویسنده سوری.

ادموند دوال در مصاحبه با نشنال درباره این مجموعه گفت:

«این کتابخانه بر این اندیشه استوار است که همه زبان‌ها به دیاسپورا تعلق دارند و به همین سبب هم ما وقتی می‌توانیم کلمات دیگران را درک کنیم که برای آن کلمات معناهای تازه پیدا کنیم و آن‌ها را به زبان خودمان ترجمه کنیم.»

مضامین این مجموعه از آثار ادبیات تبعید «فقدان»، «رانده‌شدگی» و «ویرانگری» است. در سال ۲۰۲۵ تروریست‌های داعش در ادامه غارتگری‌ها و ویرانگری‌های خود کتابخانه موصل را به طور کل نابود کردند.

این کتابخانه تا قبل از این تاریخ یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های خاورمیانه بود.

تخریب تندیس‌های تاریخی موزه نینوا در شهر موصل، تخریب آثار باستانی شهر تاریخی نمرود (متعلق به امپراتوری آشور) در شمال عراق و تخریب شهر باستانی هترا از دیگر اقدامات ویرانگرانه داعش در سال ۲۰۱۵ بود.

جان سیمپسن، مدیر موزه بریتانیا در مصاحبه با نشنال گفت:

«عراق گهواره تمدن و در مرکز توجه ماست. ما با همکارانمان در سراسر عراق همکاری تنگاتنگی داریم و برای ما افتخار بزرگی است که به بازسازی موصل، این شهر بزرگ کمک کنیم.»

موزه بریتانیا بر اساس معاهده‌ای با وزارت فرهنگ عراق و در تعامل و با همکاری سفارت عراق در بریتانیا در تلاش است که بخشی از آثار فرهنگی غارت شده را بازسازی کند.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی