نمایشگاه بین‌المللی کتاب قاهره آغاز به کار کرد

نمایشگاه بین‌المللی کتاب قاهره، بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب جهان و  یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌های کتاب در جهان عرب و مهم‌ترین رویداد فرهنگی در مصر ۳۰ ژوئن /۹ تیر در محل دائمی نمایشگاه‌ بین‌المللی مصر و در زمینی به مساحت ۴ هزار متر آغاز به کار کرد. این نمایشگاه تا  ۱۵ ژوئیه/ ۲۴ تیر به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 وزارت فرهنگ مصر شعار این دوره از نمایشگاه کتاب قاهره را «خواندن، زندگی است» اعلام کرده. در این نمایشگاه ۱۲۱۸ ناشر از ۲۵ کشور جهان آثار خود را عرضه کرده‌اند.  

در این دوره از نمایشگاه طرحی تحت عنوان «کتاب شما، فرهنگ شما» با هدف ترویج کتابخوانی به اجرا درمی‌آید. قیمت کتاب‌هایی که در این طرح عرضه می‌شوند، از یک پوند تا ۲۰ پوند مصر متغیر است.

ایناس عبدالدایم، وزیر فرهنگ مصر اعلام کرد که در سال جاری به رغم همه‌گیری ویروس کرونا ورود به نمایشگاه کتاب قاهره برای عموم آزاد است اما حداکثر تعداد افراد برای ورود به نمایشگاه روزانه ۱۰۰هزار نفر است. قیمت‌ها نیز تغییر نکرده است.

در سال‌های قبل آثاری از نویسندگان چپ از نمایشگاه کتاب قاهره جمع‌آوری شد و اعتراضات گسترده‌‌ای را برانگیخت. علاوه بر این، منع عرضه کتاب‌های برخی ناشران خارجی در نمایشگاه بین‌المللی قاره خبرساز بود. برای مثال می‌توان از جمع‌آوری آثار میلان کوندرا و الیاس خوری  نام برد.

در سال ۲۰۰۵ مأموران امنیتی برخی از ناشران و فعالان مدنی را که آثاری در نمایشگاه کتاب قاهره عرضه کرده بودند بازداشت کردند.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی