برلیناله ۷۴ با دو فیلم بلند، یک فیلم کوتاه و دو مستند ساخته فیلمسازان ایرانی

هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم برلین (برلیناله) در روزهای ۱۵ تا ۲۵ فوریه (۲۶ بهمن تا ۶ اسفند) سال جاری برگزار می‌شود. کارلو چاتریان و ماریِته ریسن‌بک مدیران برلیناله برنامه جشنواره و فهرست فیلم‌های شرکت کننده در بخش اصلی را اعلام کردند که در این بین نام دو فیلم ایرانی بلند، یک فیلم کوتاه و دو مستند نیز به چشم می‌خورد.

دبیر هنری و مدیر اجرایی این جشنواره دوشنبه ۲۲ ژانویه/ ۲ بهمن در یک نشست خبری اعلام کردند که در سال جاری ۲۰ فیلم بلند برای دریافت جایزه خرس طلایی رقابت خواهند کرد که از این تعداد، دو فیلم، مستند است. همچنین سازندگان ۹ فیلم زنان هستند و ۳۰ کشور در تولید فیلم‌های راه‌یافته به بخش مسابقه مشارکت داشته‌اند.

فیلم‌های جدید کارگردانانی مانند الیویه آسایاس، برونو دومون، عبدالرحمان سیساکو، ماتی دیوپ و هانگ سانگ‌سو امسال در این رقابت شرکت دارند.

«کیک محبوب من» ساخته مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها سینمای ایران را در برلیناله نمایندگی می‌کند. این دو فیلمساز ممنوع‌الخروج‌اند.

پیش از این جشنواره فیلم برلین، انجمن قلم آمریکا، جشنواره فیلم حقوق بشر (ACT)، جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو، انجمن نویسندگان در تبعید، ائتلاف بین‌المللی فیلم سازان در خطر و نیز چند فیلم ساز خواستار لغو محدودیت خروج از کشور این دو سینماگر شده‌ بودند.

لی‌لی فرهادپور و اسماعیل محرابی بازیگران این فیلم هستند که به عنوان محصولی از کشورهای ایران، فرانسه، سوئد و آلمان معرفی شده است.

کارلو چاتریان، مدیر هنری جشنواره برلین، در نشست خبری روز دوشنبه گفت لی‌لی فرهادپور در این فیلم نقش یک زن پا به سن گذاشته را بازی می‌کند که تصمیم می‌گیرد به زندگی‌اش سر و سامان بدهد و کارهایی را بکند که مردم پیش از انقلاب ۵۷ در ایران انجام می‌دادند.

بنا به اعلام جشنواره برلین، امسال ۱۵ فیلم نیز در بخش «مواجهه» با یکدیگر رقابت خواهند کرد و «خمیازه بزرگ» ساخته علی‌یار راستی، فیلمساز ایرانی، یکی از این آثار است. محمد عاقبتی، صابر ابر، مهین صدری و مهرداد ضیائی در این فیلم که نخستین اثر بلند سازنده‌اش است، مقابل دوربین رفته‌اند.

همچنین در جشنواره امسال فیلم برلین، فیلم کوتاه “گوسفند” ساخته هادی بابایی‌فر، مستند “میدگُل” ساخته سروناز علم‌بیگی و مستند “سیاره دزدیده شدن من” به کارگردانی فرحناز شریفی، هر دو محصول مشترک ایران و آلمان، در بخش پانوراما برلین به نمایش گذاشته خواهند شد.

پیش از این اعلام شده بود فیلم «چیزهای کوچکی مانند این» ساخته تیم میه‌لانت و با بازی کیلین مورفی، هفتاد و چهارمین دوره برلیناله را روز ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) افتتاح خواهد کرد.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی