شروین حاجی‌پور بعد از احضار به دادگاه: وطن برای ما مردم عادی نیست

شروین حاجی‌پور، خواننده، ترانه‌سرا، آهنگساز معترض و برنده جایزه معتبر «گرمی»، جمعه ۲۲ دی‌ از احضار خود به دادگاه برای آهنگ «برای» خبر داد.

شروین حاجی‌پور با انتشار موزیک ویدئوی جدید خود با عنوان «آشغال» در اینستاگرام نوشت:

«نمی‌دانم این چندمین باری‌ست که برای “برای” احضار می‌شوم، نمی‌دانم این ترس و بلاتکلیفی تا کی ادامه دارد.»

شروین حاجی‌پوردر روزهای نخست جنبش سراسری «زن، زندگی، آزادی» ترانه «برای» را با الهام از پست‌های کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خواند و منتشر کرد.

این ترانه که در نخستین روزهای پس از قتل حکومتی ژینا – مهسا- امینی در بازداشت گشت ارشاد، با استفاده از توئیت‌های کاربران با هشتگ «برای» در شبکه توئیتر سابق نوشته شده بود، به سرعت به ترانه اعتراضات تبدیل شد و میلیون‌ها نفر آن را در سراسر جهان شنیدند. این ترانه همچنین الهام‌بخش خوانندگان بسیاری شد و نسخه‌های متعددی از آن به زبان‌های مختلف ارائه شد.

پس از انتشار این آهنگ، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی او را بازداشت و ۱۲ مهرماه همان سال به قید وثیقه آزاد کردند. به گفته مجید کاوه، وکیل شروین حاجی‌پور، شعبه ۱۱ بازپرسى دادسراى سارى شروین را به اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «ترغیب و تحریک افراد به اعمال خشونت‌آمیز» به منع خروج از کشور به‌مدت شش ماه محکوم کرد. حاجی‌پور روز جمعه در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به انگیزه‌اش در اجرای ترانه «برای» نوشت که در آن زمان برای او مهم نبوده «که هوای تهران گریبان کدام ریه‌ها را می‌گیرد»، «فقر در جیب هواداران کدام جناح سیاسی می‌نشیند» یا «انقراض پیروز چپ‌ها را به سوگ می‌نشاند یا راست‌ها را.» شروین افزود: «شاید خاک را هم انحصاری کرده‌اند، شاید وطن برای ما مردم عادی نیست.»

شروین حاجی‌پور به خاطر ترانه «برای» جایزه بهترین ترانه در بخش «آهنگ برای تغییرات اجتماعی» شصت و پنجمین دوره جایزه «گرمی» را دریافت کرد.

بیشتر بخوانید:

«برای» شروین حاجی‌پور یک ساله شد

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی