بیانیه هابرماس و همکارانش در دفاع از اسرائیل: «اصول تناسب» را باید رعایت کرد

رسانه‌های آلمانی‌زبان، یک صدا بیانیه یورگن هابرماس، جامعه شناس و فیلسوف  مکتب فرانکفورت در حمایت تلویحی از حملات اسرائیل به غزه را با تیتر «از نظر اصولی موجه» پوشش داده‌اند.

هابرماس در بیانیه‌ای که با امضای او و چند نفر از همکارانش با عنوان «اصول همبستگی» منتشر شده تأکید را بر احساسات یهودی‌ستیزانه در آلمان گذشته است اما در همان حال خاطرنشان می‌کند که حملات تلافی‌جویانه ارتش اسرائیل می‌بایست در تناسب با حمله تروریستی هفتم اکتبر حماس به شهروندان اسرائیلی باشد.

هابرماس و همکارانش در این بیانیه نوشته‌اند: «اصول تناسب، خودداری از کشتار غیر نظامیان و رهبری جنگ با چشم‌انداز صلح در آینده» می‌بایست در دستور کار دولت اسرائیل باشد.

آن‌ها سپس در دفاع از اسرائیل می‌نویسند: «با وجود تمام نگرانی‌ها در مورد سرنوشت مردم فلسطین، با نسبت دادن نیات نسل‌کشی به شیوه‌ی عمل اسرائیل، معیارهای داوری کلاً از میان می‌روند.»

و در همان حال او و همکارانش که به «نیروی روشتگری و قدرت کلمات» باور دارند فراموش می‌کنند که «اصول تناسب» را در چنین جنگی مشخص کنند. دولت اسرائیل شمار کشته شدگان در حمله هفتم اکتبر تروریست‌های حماس را ۱۲۰۰ نفر اعلام کرده است. چند هزار نفر از ساکنان غزه باید کشته شوند تا «تناسب» مورد نظر هابرماس و یارانش برقرار شود؟  

علاوه بر هابر ماس، نیکول دایتِلهُف، راینر فُرست و کلاوس گونتر این بیانیه را امضا کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی