دعوت وزارت ارشاد اسلامی از نیروهای آتش به اختیار  برای نظارت بر سانسور کتاب

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) چهارشنبه ۱۷ آبان اعلام کرد که دفتر توسعۀ کتاب و کتاب‌خوانی وزارت ارشاد اسلامی سامانه‌ای به نام سامانه نظارت مردمی بر کتاب‌های منتشر شده را برای سانسور کتاب‌های سانسور شده راه انداخته است.

دفتر توسعه کتاب و کتاب‌خوانی از عموم کتاب‌خوانان، پژوهشگران، کتاب‌فروشان، والدین و «گروه‌های ترویجی» کتاب دعوت کرده است با در نظر گرفتن مادۀ چهار مصوبه اصلاحی «اهداف، سیاست‌ها و ضوابط نشر کتاب» مصوب جلسه ۶۶۰ مورخ ۲۴/‏۰۱/‏۸۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان سند بالادستی در کارشناسی کتاب‌های بزرگسال و کودک و نوجوان، موارد مغایر با ضوابط نشر را برای بررسی دقیق‌تر، برخورد و جبران در سامانۀ نظارت مردمی گزارش کنند.

به این ترتیب وزارت ارشاد اسلامی ظاهراً قصد دارد بخشی از نیروهای «آتش به اختیار» را برای نظارت بر کار سانسورچیان به کار گیرد. به یک معنا همان سیاستی که توسط شهرداری‌ها با به‌کارگیری حجاب‌بان‌ها در فضاهای شهری از جمله در مترو برای سرکوب زنان اعمال می‌شود، این‌بار قرار است در زمینه سانسور کتاب هم اعمال شود.

وزارت ارشاد اسلامی وعده داده که از «تهیه‌کنندگان گزارش‌های صحیح» قدردانی خواهد کرد. اما درباره کیفیت و کمیت این «قدردانی» سکوت کرده و به این ترتیب معلوم نیست که دست «آتش به اختیاران» سانسورچی را چیز دندانگیری بگیرد.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی