محکومیت سعید روستایی به شش ماه حبس تعزیری که ۹ روز آن قابل اجراست

اعتماد آن‌لاین گزارش داد که سعید روستایی، کارگردان به خاطر ساخت فیلم «برادران لیلا» و نمایش این فیلم در جشنواره فیلم فجر و لذا به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد که یک بیستم آن، یعنی ۹ روز حبس قابل اجراست و مابقی به مدت پنج سال تعلیق شده است. این حکم را با توجه به احکام بسیار سنگین برای فعالان مدنی و سیاسی می‌توان گوشمالی «نظام» و هشداری به این سینماگر «خودی» درک کرد.  اعتماد آن‌لاین در خبری که ساعتی بعد آن را به دلایل نامعلوم حذف کرد نوشت:

«سعید روستایی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. در متن حکم او که به صورت اختصاصی در اختیار اعتمادآنلاین قرار گرفته آمده است: شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران سعید روستائی کارگردان فیلم برادران لیلا را به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد، که یک بیستم آن قابل اجرا و مابقی به مدت ۵ سال تعلیق شده است، مستند این حکم، ساخت و پخش فیلم برادران لیلا در جشنواره کن بوده است.»

همچنین در این حکم و به عنوان تعلیق مراقبتی، آقای روستائی در ایام تعلیق موظف به ۱. خودداری از فعالیت‌های مرتبط با جرم ارتکابی یا استفاده از وسائل موثر در آن در ایام تعلیق ۲. خودداری از ارتباط و معاشرت با اشخاص فعال در عرصه فیلمسازی در ایام تعلیق ۳. گذراندن دوره فیلمسازی با حفظ منافع ملی و اخلاقی در دانشکده صدا و سیما قم به میزان ۲۴ ساعت در ایام تعلیق شده است.

برادران لیلا

«برادران لیلا» فیلمی ایرانی در ژانر درام به نویسندگی و کارگردانی سعید روستایی است. سعید پورصمیمی، نوید محمدزاده، ترانه علیدوستی، پیمان معادی، فرهاد اصلانی، محمد علی محمدی، نیره فراهانی و مهدی حسینی‌نیا از بازیگران فیلم هستند.

موضوع اصلی فیلم هم فروپاشی «پدرسالار» در ساختار خانواده ایرانی‌ست.  «مستراح» یکی از نمادهای تکرارشونده در این اثر و در «ابد و یک روز» است.

لیلا (ترانه علیدوستی) زنی چهل ساله و مجرد است که در دفتر اداری یک مرکز خرید کار می‌کند و تنها کسی در خانواده است که درآمد ثابت دارد و حالا در تلاش است که سر و سامانی برای برادرانش به وجود بیاورد و مانع از فروپاشی خانوادگی شود.  اسماعیل (سعید پورصمیمی) پدر خانواده یک پیرمرد تریاکی از کارافتاده است، علیرضا (نوید محمدزاده) کارگری است که با تعطیلی کارخانه بیکار شده‌، پرویز (فرهاد اصلانی) در پاساژ لیلا به عنوان خدمه‌ای که عوارض توالت را دریافت می‌کند مشغول به کار است. پنجمین فرزند او به تازگی متولد شده. فرهاد (محمد علی‌محمدی) نیز شغل ثابتی ندارد و گاهی در اسنپ کار می‌کند و مدام در حال بدن‌سازی است. منوچهر (پیمان معادی) هم آدم دغل‌کاری است که برادرانش را ترغیب به کلاهبرداری می‌کند.

«برادران لیلا» در ۲۵ مه ۲۰۲۲ در جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ به نمایش درآمد و برنده جایزهٔ فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (بخش غیراصلی) شد.

قبل از نمایش در جشنواره کن پروانه نمایش دریافت نکرد و در ۳۰ خرداد ۱۴۰۱، سازمان سینمایی کشور آن را توقیف کرد به این دلیل که بنا بر اعلام سازمان سینمایی این فیلم «حتی یک مورد» از اصلاحیات را رعایت نکرده‌ است.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی