بیش از ۲۰۰ شاعر خواهان آزادی علی اسداللهی شدند

علی اسدالهی

به گزارش رادیو زمانه بیش از ۲۰۰ شاعر به همراه برخی از نویسندگان و هنرمندان در بیانیه‌ای خواستار آزادی علی اسداللهی، شاعر و عضو منتخب هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران شدند.

در این بیانیه نویسندگان یادآوری کرده‌اند که حدود ۱۰۰ روز از بازداشت علی اسداللهی می‌گذرد که ۵۰ روز آن در بند یک الف اطلاعات سپاه سپری شده است. پیش آن‌ها در این بیانیه آورده‌اند:

«قریب به صد روز می‌گذرد. پنجاه روز را در بند یک الف اطلاعات سپاه محبوس بوده، بیش از سی روز آن را در انفرادی گذرانده، و پانزده جلسه بازجویی متحمل شده است. پس از آن، بی هیچ کیفرخواستی به زندان بزرگ تهران منتقل شده و شعبه‌ی دادگاه و زمان دادرسی او نامشخص است. بدیهی است علی اسدالهی در معرض احکام ناعادلانه قرار دارد و حق دادرسی نیز از او دریغ می شود. سه ماه است که علی، بلاتکلیف، زندانی است و روشن است هرچه جز تبرئه و آزادی بی‌قید و شرط او، ضد اصول اولیه‌ی آزادی بیان است.»

امضاکنندگان این بیانیه «وظیفه و حق انسانی» خود دانسته‌اند تا با صدای بلند، بازداشت و عدم رسیدگی به پرونده‌ی علی اسداللهی را محکوم کنند و خواستار آزادی سریع و بی‌قید و شرط این شاعر زندانی شدند.

علی اسداللهی ۳۰ آبان توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شد. او بیش از ۳۰ روز در سلول انفرادی تحت ضرب و شتم و بازجویی برای پذیرش اتهام «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام» بود و سپس به زندان فشافویه منتقل شد.علی اسداللهی، متولد ۱۳۶۶ است. از او تا کنون شش کتاب شعر با نام‌های «الف تا ی» (انتشارات آهنگ دیگر ۱۳۸۸)، «چشم به راه ابریشم» (انتشارات نگاه ۱۳۹۰)، «پنی‌سیلین» (نشر ناممکن ۱۳۹۲)، «بن‌بست فرشته» (نشر منجنیق ۱۳۹۶)، منظومهٔ لالکی» (نشر میدان ۱۳۹۷)، «هشت نامه و سه شعر» (نشر پوئتیکا ۱۳۹۹) منتشر شده است. مجموعه عکس «پنج و هفت-شصت و هشت» (نشر پروبلماتیکا ۱۳۹۶) -با موضوع بررسی کرونولوژیک دیوارنوشته‌های باقی‌مانده از سال‌ها ۵۷ تا ۶۸- دیگر کتاب اوست.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی