تولید فیلم‌های سینمایی به دو شکل باحجاب و بی‌حجاب- تهدید پر سر و صدای مقام سینمایی دولت سرکوبگر

تولید فیلم‌های سینمایی به دو شکل باحجاب و بی‌حجاب

ترجیع‌بند سخنان وزیر  ارشاد اسلامی دولت سرکوبگر «حاکمیت وزارت ارشاد اسلامی بر هنرمندان» است. در همان حال هنرمندان ایرانی دست‌کم در دو دهه گذشته هرگز تا این حد سرکش و حاکمیت‌گریز نبوده‌اند. یک نمونه: تولید فیلم‌های سینمایی به دو شکل باحجاب و بی‌حجاب.

بهمن حبشی، مدیرکل دفتر تولید سازمان سینمایی وزارت ارشاد اسلامی در واکنش به تولید فیلم های سینمایی به دو شکل باحجاب و بی‌حجاب گفت:

«بدیهی است در صورت صحت چنین خبری، فیلم موردنظر در هر مرحله‌ای از ساخت و تولید، متوقف و تبعات جبران‌ناپذیری را برای سازندگان اثر در پی خواهد داشت. توصیه ما به عنوان سازمان سینمایی به سرمایه‌گذاران، تهیه‌کنندگان و کارگردانان این است که مراقب اسم، اعتبار و سرمایه خود باشند، چرا که تبعات هرگونه تخطی از قوانین رسمی کشور متوجه عوامل اصلی خواهد بود.»

شماری از زنان بازیگر سینمای ایران در حمایت از جنبش «زن، زندگی، آزادی» حجاب از سر برداشته‌اند. تازه‌ترین نمونه آن، لیلی رشیدی است که با شعار «زن، زندگی، آزادی» حجاب از سر برداشت.

  هفته گذشته دستگاه قضایی جمهوری اسلامی برخی هنرمندان نام آشنا را به دادستانی تهران احضار کرده بود. خبرگزاری میزان نوشته بود الناز شاکردوست، میترا حجار، باران کوثری، سیما تیرانداز و هنگامه قاضیانی «در مورد انتشار مطالب غیر مستند و تحریک‌آمیز» به دادسرا احضار شده بودند. ساعتی بعد هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی بازداشت شدند. اتهام آنها اعلام نشده است.

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد اسلامی در واکنش به همراهی هنرمندان زن با انقلاب نوین مردم ایران گفته بود:   

«اگر کسی اصرار دارد که از قوانین جمهوری اسلامی تبعیت نکند، ما اصراری بر مجبور کردن آن‌ها به این امر نداریم؛ آن‌ها می‌توانند آزادانه وارد فعالیت‌های دیگری بشوند.»

روزنامه شرق ۲۳ آبان نوشته بود بیش از یکصد تن از هنرمندان سینما و تئاتر و موسیقی در جریان جنبش «زن، زندگی، آزادی» بازداشت یا ممنوع‌الخروج شده‌اند. شمار ممنوع‌الکارها اما معلوم نیست.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی