توماج صالحی خواننده معترض رپ بازداشت شد

توماج صالحی، عکس: ویکی پدیای فارسی

خبرگزاری‌های رسمی، از جمله خبرگزاری دانشجو و خبرگزاری رکنا ادعا کردند که توماج صالحی، خواننده نام‌آشنا و معترض رپ هنگام خروج از مرزهای غربی ایران بازداشت شده است. این خبر اما صحت ندارد. دوستان توماج اعلام کردند مأموران او را در گردپیشه  (بروجن) در چهارمحال و بختیاری بازداشت کرده‌اند.

توماج صالحی از معترضان خواسته بود به اعتراضات ادامه دهند و خیابان را ترک نکنند. اکنون رسانه‌های حکومتی در ادامه سناریوسازی‌های نهادهای اطلاعاتی ظاهرا می‌خواهند با یک تیر دو نشان بزنند، هم این خواننده معترض را بازداشت کنند و هم اینکه تصویر او را در ذهن مخاطبان گسترده‌اش در بین جوانان مخدوش کنند. صالحی پیش از این به محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و از دار و دسته سرکوبگران توصیه کرده بود که تا دیر نشده، از ایران فرار کند.

تصویری هم که از توماج صالحی با چشم‌بند در خبرگزاری‌های رسمی بعد از بازداشت او منتشر کرده‌اند، یادآور برخی تصاویر مخالفان ربوده شده از جمله روح‌الله زم است. یاران و دوستان او می‌گویند این تصویر ساختگی است.

توماج صالحی پیش از این در ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و ۳۰ شهریور، با تودیع قرار کفالت از زندان دستگرد اصفهان آزاد شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این خواننده رپ که از اتهام «تحریک مردم به جنگ و کشتار» تبرئه شده بود، در ۲۲ دی ۱۴۰۰ در دادگاه انقلاب شاهین شهر برگزار شد.

صالحی در آن زمان به اتهام «توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام» به ۶ ماه حبس و جزای نقدی محکوم شد. این حکم به مدت یک سال به حالت تعلیق درآمده بود که مجدداً او را بازداشت کردند.

صالحی درباره‌ اعتراضات مردم ایران، اعتصابات کارگری، اعدام‌ و زندان، فساد اقتصادی و سیاسی، مواضع اصلاح‌طلبان، قرارداد ۲۵ ساله با چین، خودکشی کودکان، بی‌اعتنایی هنرمندان به وضعیت جامعه‌ و سکوت‌شان و در حمایت از دادخواهان ترانه‌های خوش قافیه‌ای در سبک موسیقی رپ اعتراضی ساخته و خوانده است.

در همین زمینه:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی