تولد نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگار بازداشتی؛ گزارشگران بدون مرز: شمار روزنامه‌نگاران بازداشتی در ایران به ۴۱ نفر رسیده است

نیلوفر حامدی، پوستر: ساعد

روزنامه شرق با انتشار پیامی در توییتر تولد نیلوفر حامدی، خبرنگار و روزنامه‌نگار بازداشتی را تبریک گفت. نیلوفر حامدی یکی از شناخته‌شده‌ترین ۴۱ روزنامه‌نگاری است که صرفا به دلیل اطلاع‌رسانی در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند.  

نخستین بار این نیلوفر حامدی بود که خبر درگذشت مهسا امینی و مقابله نیروهای امنیتی با معترضان در مقابل بیمارستان کسری را منتشر کرد. مأموران امنیتی شامگاه چهارشنبه ۳۰ شهریور او را بازداشت کردند. از آن زمان تاکنون اتهامات حامدی اعلام نشده و منابع رسمی هم درباره بازداشت او، محل نگهداری و اتهامات او سکوت کرده‌اند.

حامدی بعد از قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی از بیمارستان کسری گزارش داده بود:

«مادربزرگش با نوای کُردی می‌خوند و پدرش که تاره از هشتگرد اومده بود، می‌گفت به دادِ دخترم برسین. خاک بر سرِ من. خاک بر سرِ ما. هیچ‌کاری از دستمون برنیومد. اما رختِ سیاه دیگه پرچمِ ماست.»

روزنامه شرق ابراز امیدواری کرده که نیلوفر حامدی و همه خبرنگاران آزاد شوند.

گزارشگران بدون مرز  روز گذشته (جمعه ۲۹ مهر) اعلام کرد یک ماه پس از اعتراضات سراسری، جمهوری اسلامی ایران پس از چین و میانمار در رتبه سوم بیشترین تعداد روزنامه‌نگاران زندانی در جهان قرار دارد.

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد اسلامی دولت سرکوبگر جمهوری اسلامی در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) درباره رسیدگی به وضعیت خبرنگاران، عکاسان و روزنامه‌نگارانی که در پنج هفته اخیر در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شده‌اند، گفت:

«تعدادشان زیاد نیست، حوزه معاونت مطبوعاتی را در این خصوص مامور کردیم و دستگاه‌های امنیتی هم واقعا همکاری می‌کنند.»

 به گزارش گزارشگران بدون مرز  پس از قتل حکومتی مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، از ۲۵ شهریور تاکنون مأموران امنیتی در مجموع ۳۱ روزنامه‌نگار را بازداشت کرده‌اند که ۲۷ نفر از آنها، از جمله ۱۰ خبرنگار زن، هنوز پشت میله‌های زندان هستند. پیش از این موج جدید اعتراض و آغاز سرکوب‌های خونین، ۱۴ روزنامه‌نگار در ایران بازداشت شده بودند. به این ترتیب شمار روزنامه‌نگاران بازداشتی به ۴۱ نفر رسیده است.

گزارشگران بدون مرز می‌نویسد این تعداد روزنامه‌نگار بازداشتی در ایران بی‌سابقه است. در جریان اعترضات آبان ۹۸ در مجموع ۳۳ روزنامه‌نگار بازداشت شده بودند. در جریان اعتراضات پیش از آن شمار روزنامه‌نگاران بازداشتی از ۳۰ نفر فراتر نرفته بود.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی