کارزار آزادی توماج صالحی به ۳۰۰ هزار امضا نزدیک شد

توماج صالحی، عکس: ویکی پدیای فارسی

بیش از ۲۰۰ هزار نفر از کارزار آزادی توماج صالحی، رپر معترض ایرانی حمایت کرده‌اند. به زودی شمار حامیان این کارزار به ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد.

حساب کاربری توماج صالحی شنبه، ۵ آذر اعلام کرد که دادگاه رسیدگی به اتهامات او که عبارت است از محاربه و افساد فی‌الارض صبح همان روز «پشت درهای بسته و بدون حضور وکیل انتخابی» برگزار شده است.

کارزار آزادی توماج صالحی با دو درخواست برگزار شده است:

  • خواست آزادی توماج صالحی و زندانیان سیاسى و سایر زندانیان بی‌گناه معترض در ایران
  • همبستگی بین المللی از سوی همه مقامات حقوق بشر در سراسر جهان برای سرنگونى رژیم «فاسد» جمهوری اسلامی

به کارزار آزادی توماج صالحی (+) بپیوندید:
ما ایرانیان خارج از کشور و در تبعید اجبارى خود را موظف به راه انداختن این کارزار می دانیم.
در حال حاضر مردم ایران با شعار “زن، زندگی، آزادی” تظاهرات می کنند و جان خود را در مبارزه برای آزادی، حقوق بشر و دموکراسی که از زمان انقلاب اسلامی از ایرانیان سلب شده است به خطر می اندازند.
مردم ایران از طبقات مختلف اجتماعی در طول هفته هاى اخیر با خشونت و شکنجه و استفاده از سلاح های جنگى سرکوب یا دستگیر شده یا قتل رسیده اند.

محاربه و افساد فی‌الارض از جمله اتهاماتی که بر اساس قوانین کیفری ایران ممکن است حکم اعدام به‌دنبال داشته باشد. توماج صالحی ۸  آبان در روستای گِردبیشه در استان چهارمحال و بختیاری ایران بازداشت شد. این خواننده رپ، اهل شاهین‌شهر اصفهان است که در جریان اعتراضات سراسری محل زندگی‌اش مخفی بود و پیام‌های بسیاری را در حمایت از مردم منتشر می‌کرد.

توماج صالحی درباره‌ اعتراضات مردم ایران، اعتصابات کارگری، اعدام‌ و زندان، فساد اقتصادی و سیاسی، مواضع اصلاح‌طلبان، قرارداد ۲۵ ساله با چین، خودکشی کودکان، بی‌اعتنایی هنرمندان به وضعیت جامعه‌ و سکوت‌شان و در حمایت از دادخواهان ترانه‌های خوش قافیه‌ و خوش ساختی در سبک موسیقی رپ اعتراضی ساخته و خوانده است. «فال»، آخرین اثری که از پیش از بازداشت منتشر شده، از مهم ترین آثار صالحی‌ست.

 صالحی شهریور سال گذشته نیز در پی انتشار چند ترانه اعتراضی در خانه‌اش بازداشت شد. او بهمن‌ پارسال خبر داده بود که دادگاه درباره «اتهامات توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام» رأی به جریمه نقدی و شش ماه حبس تعلیقی داده است.

شماری از ایرانیان ساکن هلند، شنبه ۵ نوامبر، برای آزادی توماج صالحی در آمستردام تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها با تشکیل حلقه انسانی نام توماج را به تصویر درآوردند. این گردهمایی در پی درخواست خانواده و دوستان توماج از مردم برای اعتراض به دستگیری و بازداشت این هنرمند در کشورهای مختلف برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی