برنده کتاب سال آلمان در همبستگی با زنان ایران موهای خود را تراشید

کیم دو لوریزون، نویسنده سوئیسی جایزه کتاب سال ۲۰۲۲ آلمان را دریافت کرد. او هنگام دریافت جایزه موهای خود را به نشانه همبستگی با جنبش زنان ایران تراشید و گفت این جایزه به زنان ایران نیز تعلق دارد.

مراسم اهدای جایزه کتاب سال ۲۰۲۲ آلمان عصر دوشنبه ۲۵ مهر / ۱۷ اکتبر در سالن کایزر رومر «فرانکفورت آم ماین» آلمان برگزار شد. به گزارش رادیو زمانه کیم دو لوریزون که رمان «کتاب خون» او برترین رمان سال حوزه‌ی زبان آلمانی معرفی شده، گفت: 

«این جایزه فقط متعلق به من نیست. فکر می‌کنم که هیئت داوران این رمان را از جمله به این خاطر برگزید تا نشانه‌ای علیه نفرت، برای عشق و برای مبارزه همه کسانی که به خاطر بدن خود زیر فشار هستند، ارائه کند. این جایزه متعلق به زنان ایران هم هست؛ آن‌هایی که همه ما [اکنون] نظاره‌گرشان هستیم.»

با این سخنان تمامی حاضران در سالن به‌پا خاستند و برای مدتی کف زدند.

منتقدان سیالیت زبان در «کتاب خون» را به عنوان سیالیت هویت‌ جنسی و سیالیت تن‌‌ها درک کرده‌اند. (زوددویچه تسایتونگ).

شبکه نورددویچه روندفونک می‌نویسد:

«به گونه‌ای که نویسنده در این کتاب از تپش‌ها و خواهش‌های تن صحبت می‌کند، فقط از نظر زیباشناسی داستان قابل تأمل نیست. کیم دو لوریزون برخورد خشنونت‌آمیز و در همان‌حال تسکین‌دهنده دو بدن را با افسانه‌های دوران کودکی و ماجراهای خانوادگی مادرش در پیش‌زمینه تاریخ اعدام زنان ساحره در اروپا و اضطراب افرادی که از نظر جنسیتی نه خود را به عنوان مرد و نه به عنوان زن درک می‌کنند [نادودویی] درمی‌آمیزد و از این رهگذر زبانی چندلایه پدید می‌آورد.»

جایزه کتاب آلمان هر سال در آستانه برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت اهدا می‌شود.

هیئت داوران کتاب سال آلمان در سال جاری در مجموع ۲۳۳ عنوان کتاب را که بین اکتبر ۲۰۲۱ و ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۲ منتشر شده بودند، مورد ارزیابی قرار داد.

در سال ۲۰۲۱ جایزه کتاب سال آلمان به آنتیه راویک استروبل برای رمان «زن آبی» رسید. در سال ۲۰۲۰، آن وبر برای رمان خود «آنته، حماسه قهرمان» این جایزه را دریافت کرد.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی