دانشگاهی در میلان ایتالیا به خاطر حمله روسیه به اوکراین دوره درس داستایوفسکی را به تعلیق درآورد

دانشگاه بیکوکا در میلان ایتالیا یک دوره کوتاه مشتمل بر چهار جلسه آزاد درباره فئودور داستایوفسکی را به دلیل حمله روسیه به اوکراین به تعلیق درآورد. پائولو نوری نویسنده ایتالیایی قرار بود آثار داستایوفسکی را در این دوره به بحث بگذارد.   

  نوری با انتشار ویدیویی در صفحه اینستاگرام رئیس دانشگاه در ایمیلی به او اطلاع داده که این دوره به تعلیق درمی‌آید زیرا دانشگاه قصد ندارد در بحران کنونی به بحث روسیه دامن بزند. نوری گفت:

«فکر می کنم آنچه در اوکراین اتفاق می‌افتد وحشتناک است. اما سانسور یک دوره مضحک است. برای یک دانشگاه ایتالیایی ممنوع کردن دوره‌های نویسنده‌ای مانند داستایوفسکی چیزی است که من نمی‌توانم باور کنم.»

متیو رنتسی، نخست وزیر سابق و سناتور کنونی گفت:

«ممنوع کردن مطالعه داستایوفسکی به عنوان اقدامی علیه پوتین دیوانگی است. در این زمان باید بیشتر مطالعه کرد، نه کمتر: در دانشگاه به معلمان نیاز است، نه به دیوان‌سالاران ناتوان.»

آنتونیو اسپادارو، کشیش و مدیر قدیمی‌ترین مجله فرهنگی ایتالیا و از نردیکان پاپ فرانسیس گفت:

«امروز، درست هم‌امروز، کاملاً ضروری است که به داستایوفسکی بازگردیم.»

داستایوفسکی، یکی از مهم‌ترین نویسندگان روسیه و چه بسا از مهم‌ترین نویسندگان جهان است. او در آثارش پیچیدگی‌های روحی و ترس‌های شخصیت‌هایی را که از تناقضات درونی رنج می‌برند استادانه نشان می‌دهد.

داستایوفسکی با دقتی شگفت‌انگیز پرتگاه‌های روحی انسان را عیان می‌کند و مناسبات عرفی و نظام دادخواهی را به چالش می‌کشد. او نشان می‌دهد که گاهی انسان با وجود آنکه بی‌گناه است، برای رهایی یافتن از احساس گناه و عذاب وجدان تن به مجازات می‌دهد. نیچه اعتقاد داشت که داستایوفسکی تنها روانشناسی‌ست که می‌توان از او آموخت.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی