اعلام همبستگی انجمن جهانی قلم با مردم اوکراین

انجمن جهانی قلم در نامه‌ای با امضای بیش از هزار نویسنده از سراسر جهان ضمن اعلام همبستگی با نویسندگان، هنرمندان و مردم اوکراین، تهاجم نظامی روسیه به این کشور را محکوم کرد و خواهان پایان دادن به خونریزی‌ها شد.

در این نامه آمده است:

«ما نویسندگان از سراسر جهان، از خشونتی که نیروهای نظامی روسیه علیه اوکراین به راه انداخته‌اند، وحشت‌زده شده‌ایم و خواستار پایان دادن به خونریزی هستیم.

ما در محکومیت جنگ بی‌معنایی که با امتناع پرزیدنت پوتین از پذیرش حقوق مردم اوکراین، تعلقات این کشور و گفت‌وگو درباره تاریخ و پیشینه آن بدون دخالت مسکو درگرفت، متحد هستیم.

ما در حمایت از نویسندگان، روزنامه‌نگاران، هنرمندان و همه مردم اوکراین که در تاریک‌ترین ساعات زندگی خود به سر می‌برن متحد هستیم. ما در کنار شما هستیم و رنج شما را احساس می‌کنیم.»

نویسندگان سپس در ادامه این نامه یادآوری کرده‌اند که انسان‌ها حق دارند در صلح زندگی کنند، از آزادی بیان و آزادی تجمعات برخوردار باشند.

نویسندگان در ادامه نوشته‌اند:

«جنگ پوتین به معنای حمله به دموکراسی و آزادی نه تنها در اوکراین، بلکه در سراسر جهان است. ما در دعوت به صلح و پایان دادن به تبلیغاتی که به خشونت‌ها دامن می‌زند، متحد هستیم. اروپای آزاد و امن بدون اوکراین آزاد و مستقل وجود ندارد. صلح باید حاکم شود.»

بیانیه انجمن جهانی قلم با بیش از هزار امضاء را برهان سونمیز (نویسنده کردتبار ترکیه‌ای)، سوتلانا الکسیویچ، (نویسنده بلاروس و برنده نوبل ادبی در سال ۲۰۱۵) مارگارت اتوود، پل آستر، تسیسی دانگارمبگا، (نویسنده آفریقایی برنده جایزه صلح کتابفروشان آلمان) آنتونی دوئر (نویسنده آمریکایی برنده جایزه پولیتزر) جاناتان فرانسن، الکساندر همون (نویسنده بوسنیایی)  جویس کرول اوتس، اورهان پاموک (نویسنده ترکیه‌ای برنده نوبل ادبی) و سلمان رشدی امضا کرده اند.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی