نشر مهری منتشر می‌کند: «طوطی» زکریا هاشمی، نخستین رمان اروتیک در ادبیات مدرن ایران

نشر مهری در لندن رمان معروف «طوطی» نوشته زکریا هاشمی را بعد از بیش از نیم قرن که از انتشار آن می‌گذرد پاییز سال جاری تجدید چاپ می‌کند. از این اثر جسورانه به عنوان نخستین رمان اروتیک ایران در دوران مدرن نیز یاد می‌شود.

هاشم شخص بزن‌بهادر و عصیانگر رمان طوطی و رفاقت شکننده او با بهروز، میگساری‌های آن‌ها و شبگردی‌هایشان در خیابان‌های تهران و در شهرنو و همچنین شرح دلدادگی طوطی، یکی از تن‌فروشان یهودی قلعه به هاشم به امید یافتن پناه و درماندگی هاشم از پاسخ به این عشق، و همچنین صحنه‌هایی از کتک‌کاری و درگیری با مأموران حوادث رمان طوطی با دیالوگ‌های سرزنده را رقم می‌زند.

هاشم عصیانگر است اما به تدریج در طول رمان معلوم می‌شود که او حتی جسارت تغییر منش و زندگی خودش را هم ندارد.  این رمان نومیدی نسلی را بازتاب می‌دهد که تسلیم تمناهای تن شده است.

طوطی نخستین بار در سال ۱۳۴۸ منتشر شد. بعد از انقلاب اما به سبب برهنگی زبان اثر و توصیف‌های بی‌پروا از روابط مبتنی بر تن‌کامی در زمره آثار ممنوعه قرار گرفت و با این حال هنوز هم جزو کتاب‌های پرفروش در بساط دستفروشی‌ها و در کهنه‌فروشی‌هاست.   

 زکریا هاشمی در سال ۱۳۵۷ فیلمی به‌همین نام و بر اساس همین کتاب کارگردانی کرد و خود نیز در آن به ایفای نقش پرداخت، اما این فیلم هم هیچ‌گاه اجازه اکران نیافت.

هاشمی، متولد ۱۳۱۵ در شهر ری کار هنری‌اش را با بازیگری در سینما از جمله در فیلم «خشت و آینه» ابراهیم گلستان آغاز کرد. بعدها فیلم «سه‌قاپ» را بر اساس نوشته خود – کاغذهای رنگی مچاله‌شده – ساخت.  

زکریا هاشمی در سال ۱۳۶۲ به فرانسه مهاجرت کرد و «چشم باز، گوش باز» را در آلمان منتشر کرد که حاوی خاطرات و تجربیات او به عنوان فیلمبردار در جبهه‌های جنگ ایران و عراق است. این کتاب را هم نشر مهری بازنشر کرده است.

نشر مهری در لندن به زودی رمان دیگری از زکریا هاشمی را هم منتشر می‌کند. این رمان تاریخی – اجتماعی «عیار» نام دارد.

تهیه کتاب (+)

در همین زمینه:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی