جایزه ناشران اتحادیه بین‌الملل برای ناشران کتاب‌های ویژه نابینایان

اتحادیه ناشران بین‌الملل (IPA)  در هفتاد و سومین نمایشگاه کتاب فرانکفورت جایزه‌ ویژه‌ای را به ناشران کتاب‌های فرمت‌های غیرچاپی اعطا می‌کند.

به گزارش پابلیشینگ پرسپکتیو در حوزه ناشران خلاق بنیاد «دورینا نویل» برزیل به خاطر انتشار کتاب‌هایی برای نابینایان، «شبکه ملی انتشارات» کانادا برای خدمات کتابخانه‌ای خاص، «مرکز سائو مای» ویتنام برای کتاب‌های ویژه نابینایان و «کمیته استیرینگ» فرانسه به خاطر انتشار کتاب‌های الکترونیک برای افراد معلول به‌عنوان نامزدهای دریافت این جایزه اعلام شده‌‌اند.

اتحادیه ناشران بین الملل (IPA) سازمانی غیردولتی و عام‌المنفعه متشکل از ناشران بسیاری از کشورهای جهان است که در سال ۱۸۹۶ با هدف مبارزه با سانسور و حمایت از ناشران کشورهای مختلف جهان تاسیس شد. دفتر مرکزی این سازمان در پاریس فرانسه واقع شده.

در ایران علی کاظم‌زاده خط فارسی بریل را معرفی کرده است.
نابینایان در ایران نه تنها باید با شرایط خاص خود کنار بیایند، بلکه باید با محدودیت‌هایی که جامعه برای آنها ایجاد کرده هم دست‌و‌پنجه نرم کنند. با توجه به افزایش نرخ چاپ انواع کتاب به سبب گرانی کاغذ، چاپ کتاب برای نابینایان در ایران نیز به سادگی میسر نیست.

هفتادوسومین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت ۲۰ تا ۲۴ اکتبر سال جاری در دو نسخه مجازی و فیزیکی برگزار می‌شود. یورگن بوس رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا نمایشگاه به شکل تلفیقی با بازدیدکنندگان محدود و با حضور بیش از ۶۰ ناشر از سراسر جهان محدود برگزار می‌شود. در نمایشگاه امسال کانادا مهمان افتخاری این دوره خواهد بود.

جایزه صلح کتابفروشان آلمان نیز هر سال در نمایشگاه کتاب فرانکفورت اعطا می‌شود.

در همین زمینه

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی