کانون نویسندگان ایران از اعتصابات کارگری در ایران حمایت کرد

کانون نویسندگان ایران با همراهی برخی شاعران و کنشگران اجتماعی در اقدامی به جا و به موقع ضمن حمایت از اعتصابات کارگران پیمانی صنعت نفت مشکلات کارگران ناشی از خصوصی‌سازی‌ها و انفعال وزارت کار درآمیخته با بحران معیشتی دانست.

گروهی از شاعران، کنشگران مستقل فرهنگی و اعضای کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌‌ای از اعتصابات کارگری در ایران حمایت کردند. به گزارش رادیو زمانه در این بیانیه که به امضای ۳۹ نفر رسیده آمده است:

«نویسندگان و شاعران و کنشگران مستقل فرهنگی و اعضای کانون نویسندگان ایران، اعتراضات این کارگران را بر حق دانسته و از همه نویسندگان، فرهنگیان، اهالی قلم و همچنین بازنشستگان و کارگران سایر بخش‌ها می‌خواهیم که در حمایت از مطالبات انسانی و خواسته‌های به حق صنفی کارگران اعتصابی، از هر کوششی دریغ نکنند.»

 اعتصاب فراگیر کارگران پیمانی نفت که از ۲۹ خرداد آغاز شده، به بیش از ۸۰ مرکز نفتی در استان‌های مختلف کشور گسترش یافته و هزاران کارگر را در بر گرفته است.

اسامی امضاکنندگان این بیانیه از این قرار است:

علیرضا آبیز، اکبر آزاد، کبوتر ارشدی، سعید اسکندری، نرگس الیکایی، هوشیار انصاری‌فر، علی باباچاهی، فانوس بهادروند، علیرضا بهنام، امیررضا بیگدلی، مانی پارسا، هادی تقی‌زاده، علی جانوند، رضا چایچی، آتفه چهارمحالیان، بنفشه حجازی، رضا حیرانی، رحیم رسولی، م روان‌شید، محمدرضا سالاری‌‌، محمدعلی شاکری یکتا، جلیل شاه‌چشمه، روناک شاه‌محمدی، مظاهر شهامت، حسن صفدری، ایرج ضیایی، ری‌را عباسی، علی عبداللهی، مصطفی فلاحیان، علیرضا فریدون گودرزی، عزت قاسمی، علی قنبری، پوران کاوه، سعدی گل‌بیانی، سروش مظفر مقدم، داریوش معمار، عه‌تا منصوری، روح اله مهدی‌پور عمرانی و کورش همه‌خانی.

امضاکنندگان در فرازی از بیانیه خود در حمایت از کارگران نوشته‌اند:

«افزایش روز افزون مشکلات اقتصادی و تنگناهای معیشتی و فشارهای بیکاری و اخراج‌های دسته جمعی، بی‌عملی وزارت کار و تاخت و تاز بخش خصوصی، عامل اصلی اعتراض و اعتصاب کارگران حوزه‌ نفت و گاز که شریان حیاتی اقتصاد به گل نشسته است را فراهم آورده است.»

 کارگران خواستار تعیین حداقل دستمزد بالای ۱۲ میلیون تومان، ۱۰ روز استراحت در ماه، حذف شرکت‌های پیمانکاری، بهداشت و ایمنی محیط کار، اصلاح وضعیت خوابگاه‌ها و غذاخوری‌ها، لغو قوانین مناطق ویژه اقتصادی، برخورداری از حق تجمع، تشکل و اعتصاب هستند.

پیش از این ۶۹ تن از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران هم طی بیانیه‌ای ضمن اعلام همبستگی با اعتصاب کارگران صنعت نفت، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها از اعتصابات حمایت کرده بودند.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی