یک ابتکار امیدبخش: کتاب‌رسانی به کودکان محروم بلوچستان پاکستان با شتر

به سبب همه‌گیری ویروس کرونا مدارس پاکستان تعطیل است. در استان کم‌آب و محروم بلوچستان که ۴۴ درصد از مساحت پاکستان را در برمی‌گیرد، کودکان امکان استفاده از شبکه اینترنت و شرکت در کلاس‌های مجازی را ندارند. به گزارش رویترز رحیمه جلال، مدیر یک دبیرستان محلی از منطقه مند بلوچستان همراه با خواهرش تصمیم گرفت کتاب‌ها را با شتر به دست کودکانی که در مناطق دورافتاده و محروم زندگی می‌کنند برساند. «روشن» نام شتری است که این وظیفه را به عهده دارد.

بر اساس گزارش رویترز «روشن» هر هفته به چهار روستا در منطقه «کیچ» بلوچستان سر می‌زند و هر بار در خانه یک نفر توقف می‌کند. کودکان ۴ تا ۱۶ ساله کتاب‌ها را قرض می‌گیرند و هفته بعد که روشن مجددا از راه می‌رسد، کتاب‌ها را پس می‌دهند و کتاب‌های تازه‌ای به امانت دریافت می‌کنند.

آمبارن عمران، یک دختر ۹ ساله به خبرنگار رویترز گفته است به کتاب‌های مصور علاقه دارد، به عکس‌ها که نگاه می‌کند بهتر می‌تواند داستان را پیش چشم تجسم کند.

کتاب‌رسانی با شتر به کودکان کم‌برخوردار به این مناطق دورافتاده در مجموع ۱۱۸ دلار در ماه هزینه دارد. رحیمه جلال قصد دارد روستاهای بیشتری را پوشش دهد.

مراد علی، صاحب روشن است. به خبرنگار رویترز گفته است وقتی به او گفته شد با شترش به روستاها کتاب برساند از این فکر تعجب کرد. او  تا پیش از این با شتر هیزم جابجا می‌کرد. اکنون هم درآمد بیشتری دارد و هم‌اینکه از دیدن کودکان که با آمدن او شاد می‌شوند لذت می‌برد. دویچه وله در گزارشی که بر اساس گزارش رویترز تهیه کرده از شغل تازه مراد علی به عنوان «شغل باشکوه» یاد می‌کند. گاردین و شبکه الجزیره هم گزارش‌های مستقلی از کتاب‌رسانی با شتر به کودکان مناطق دورافتاده بلوچستان پاکستان تهیه کرده‌اند.

گاردین می‌نویسد به تازگی یک کتابخانه دوم در محدوده شهر بندری گوادر در جنوب ایالت بلوچستان با شتری با نام چراغ به راه افتاده است.   

یک گزارش تصویری از این خبر [به انگلیسی]

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی