لغو مراسم اهدای جوایز انجمن قلم آمریکا به دلیل تحریم نویسندگان در حمایت از غزه

انجمن قلم آمریکا به دلیل انصراف د‌ه‌ها نویسنده در اعتراض به جنگ غزه  مراسم سالانه اهدای جوایزش را لغو کرد.

به گزارش گاردین انجمن قلم آمریکا بامداد سه‌شنبه ۲۳ آوریل/ ۴ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد از بین ۶۱ نویسنده و مترجم که برای دریافت جایزه سالانه این انجمن نامزد شده بودند ۲۸ نفر در اعتراض به رویکرد انجمن قلم آمریکا به جنگ غزه از شرکت در این جوایز انصراف داده‌اند. سوزان نوسل، مدیر اجرایی انجمن قلم آمریکا گفت:

«برگزاری جوایز سالانه انجمن قلم یک رویداد دوست‌داشتنی است و زحمت زیادی برای آن کشیده می‌شود، و با این همه ما به این نتیجه رسیدیم که برگزاری مراسم به روشی که امیدوار بودیم و برنامه‌ریزی کرده بودیم ممکن نیست.»

کلاریس روزاز شریف، مدیر برنامه‌‌های ادبی انجمن قلم آمریکا هم گفت تصمیم به لغو مراسم سالانه جوایز انجمن قلم آمریکا تصمیم دشواری بوده است:

 «ما به این که نویسندگان از وجدان خود پیروی کرده‌اند بسیار احترام می‌گذاریم، چه در بخشی که کتابشان نامزد شده‌ است باقی بمانند یا انصراف داده باشند.»

او در ادامه افزود:

«متأسفیم که این وضعیت بی‌سابقه به وجود آمد، به ویژه که توجه از آثار خارق‌العاده‌ای که داوران محترم، با بصیرت و سخت‌کوش انتخاب کرده بودند، برداشته شد. به عنوان سازمانی که به آزادی بیان و نویسندگان اختصاص دارد، تعهد ما به شناسایی و ارج نهادن به نویسندگان برجسته و جامعه ادبی استوار است.»

این تصمیم در پی اعتراضات نویسندگان که خواهان موضع‌گیری قاطعانه‌تر انجمن قلم آمریکا به جنگ غزه بودند گرفته شد.   

در نامه‌ای که ماه گذشته چندین نویسنده به نام از جمله میشل الکساندر، نائومی کلاین و زینا عرفات امضا کردند، آمده است:

«ما معتقدیم در چارچوب جنگ مداوم اسرائیل در غزه، انجمن قلم آمریکا به تعهد این سازمان برای صلح و برابری برای همه، و آزادی و امنیت برای نویسندگان خیانت کرده است.»

انجمن قلم آمریکا هر سال به نویسندگانی که آثاری در زمینه ادبیات داستانی، شعر و ادبیات نمایشی و همچنین ادبیات کودک و نوجوان پدید آورده‌اند جوایزی به ارزش ۳۵۰ هزار دلار اهدا می‌کند.

قرار بود مراسم اهدای جوایز در ۲۹ آوریل سال جاری در تاون هال شهر نیویورک به عنوان بزرگ ترین رویداد ادبی این شهر برگزار شود.

سال گذشته انجمن قلم آمریکا در جشن سالانه‌اش، با اعطای جایزه ادبی آزادی نگارش باربی به بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی، از تلاش‌های این سه نویسنده زندانی در ایران برای آزادی بیان و شجاعتشان در این راه تجلیل کرد.

بیشتر بخوانید:

اهدای جایزه آزادی نگارش انجمن قلم آمریکا به سه نویسنده دربند ایرانی در بزرگ‌ترین رخداد ادبی نیویورک

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی