امیربانو کریمی، استاد سرشناس ادبیات فارسی درگذشت

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از رادیو زمانه امیربانو کریمی، استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی و از کارشناسان سبک هندی یکشنبه ۱۰ دی در ۹۲ سالگی در ساری درگذشت.

گلزار مصفا، دختر او، به ایسنا گفت مادرش از یک ماه پیش به خاطر آلودگی هوای تهران به ساری رفته بود.

امیربانو کریمی در سال ۱۳۱۰ زاده شد و پس از اخذ دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران به تدریس در این دانشگاه پرداخت. او فرزند کریم امیری فیروزکوهی قصیده‌سرای برجسته معاصر، و همسر مظاهر مصفا شاعر و پژوهشگر ادبیات فارسی بود و یکی از فرزندان او علی مصفا بازیگر شناخته‌شده سینمای ایران است.

«تصحیح انتقادی جوامع الحکایات و لوامع الروایات» (۴ جلد)،  جمع‌آوری و حاشیه‌نویسی و تعلیق دیوان امیری فیروزکوهی، «طرح دو بیت و دویست و یک غزل از دیوان صائب تبریزی»،«تصحیح دیوان حکیم فیاض لاهیجی»،«منتخب حدیقه الحقیقه حکیم سنایی» از آثار اوست.

امیربانو کریمی در چهارمین همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۳ به عنوان چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی برگزیده شد. او  برای همدردی با مصیبت‌دیدگان انهدام هواپیمای مسافربری اوکراین با دو موشک سپاه پاسداران در دی ۱۳۹۸، از شرکت در جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی انصراف داد.

او با انتشار یادداشتی کوتاه در ۲۳ دی ۱۳۹۸، ضمن اعلام انصراف از شرکت در جایزه کتاب سال، دلیل دیگر این تصمیمش را «تسکین شرمساری خود» از سال‌ها تدریس «پرهیز از دروغ و نامردمی» به دانشجویان و نیز سال‌ها تنفس در «فضای مسموم دروغ و ریا در دانشگاه تهران» عنوان کرد. امیربانو کریمی یادداشت خود را با این عنوان آغاز کرده بود: «کار ملک از نابسامانی ز میزان درگذشت».

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی